Hapis korkusu yaşayan çek mağduruna 1 yıl süre

3 aylık sürede borcunu ödeyemeyen ve sayıları 250 bin kişiye çıkan çek borçlularına ek süre getiriliyor. Yeni yasa teklifiyle 3 aylık ödeme süresi 1 yıla çıkartılıyor. Bu yasayla çek borçluları 1 yıl daha hapis yatmaktan kurtulacak.


26 Haziran’da hapse girme tehlikesiyle karşılaşacak 250 bini aşkın çek mağduru için hükumet yeniden devreye girdi. Çek mağdurlarını hapis tehdidinden kurtaracak yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. Yasa ile çek mağdurları 1 yıl daha hapisten kurtulmuş olacak.

YÜZDE 10’UNU ÖDEYEN HAPSE GİRMEYECEK


Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, 18 maddelik yeni torba yasa teklifine göre, çek borcunun 10’da 1’ini 1 yıl içinde ödeyenler hapse girmeyecek. Daha önce çıkarılan düzenlemeyle karşılıksız çek düzenleme suçundan mahkum olanların infazı durdurulmuş, hükümlü duruma düşenlerin tahliye tarihinden itibaren 3 ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının 10’da 1’inin ödenip kalan kısmının ise 3 aylık sürenin bitiminden itibaren 2’şer ay arayla 15 eşit taksitle ödenmesi için hak tanınmıştı.

26 HAZİRAN’DAN İTİBAREN HAPSE GİRMEKTEN KURTULDULAR

Ancak 3 aylık sürede de borcunu ödeyemeyen çek borçlularının sayısının artması üzerine 250 bin kişiye hapis yolu görünmüştü. Yeni yasa teklifiyle 3 aylık ödeme süresi 1 yıla çıkartıldı. Teklifin yasalaşması halinde 250 bine yakın çek borçlusunun 26 Haziran’dan itibaren hapse girme riski ortadan kalkmış olacak. Borçlular 1 yıl içinde borcun 10’da 1’ini ödeyerek hapse girmekten kurtulacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ