Hangi esnaf, kaç TL hibe alacak?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan hibe desteklerinden kimlerin faydalanabileceğini Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıkladı.


Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 1 milyon 384 bin esnaf ve sanatkâra hibe desteği verileceğini belirtti. İki ayrı grup hâlinde toplam 4 milyar 622 milyon liralık destek sağlanacak.

Muş, şahsi Twitter hesabında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafa yönelik açıkladığı desteklerin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.


1’İNCİ GRUPTAKİ ESNAFA SEYYANEN 5 BİN TL HİBE

Buna göre 1’inci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer aldı. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin Türk Lirası hibe ödemesi yapılacak.

3 bin TL hibe hakkı tanınan 2’nci grupta ise şunlar yer alıyor: Bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler ve kurs işletmecileri.

2’NCİ GRUPTAKİ ESNAFA 3 BİN TL

2’nci gruba daha önceki destek ödemelerinden faydalanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıların da dahil edildi.

Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeye bir defaya mahsus 3 bin TL hibe ödemesi yapılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ