Halkbank, Zarrab davası öncesi cezalar için hazırlık mı yapıyor?

Reza Zarrab'ın Amerika'da itirafçı olmasından sonra BDDK bazı değişikliklere gitti. Daha önce Amerika'lıların İran ambargosundan dolayı Halkbank'a ceza kesebileceği yorumlarına neden olmuştu.
ABD’nin Reza Zarrab davası nedeniyle Halkbank’ın da aralarında bulunduğu Türk bankalarına rekor cezalar vereceği iddiaları yoğunlaşırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı yönetmelik değişikliği dikkat çekti. ABD basınında “Zarrab itirafçı oldu” haberlerinin yayımlandığı gün olan 16 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik, “Halkbank’a verilecek cezaya hazırlık mı yapılıyor” sorusuna neden oldu. “Bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine (dağılmasına) neden olmayacak şekilde devredilmesi” hakkındaki yönetmelik değişikliği ile ABD’nin vereceği muhtemel cezayı Halkbank’ın tabela değiştirerek aşmasının hedeflendiği yorumları yapıldı. BDDK Başkanı ise iddiaları yalanladı. “Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı değişiklik kapsamında yeni yönetmeliğe şu madde eklendi: “Bölünmeye ilişkin hükümler, bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine neden olmayacak şekilde devredilmesi ve bu suretle bankanın devredilen malvarlığı bölümlerinin karşılığında devralan şirketlerdeki payları ve hakları elde ederek yavru şirketini oluşturması sonucunu doğuran kısmi bölünmesine uygulanmaz. Ancak bu şekilde gerçekleşen kısmi bölünme işleminde bankanın ödenmiş sermaye miktarı asgari sermayeden az ise aradaki farkın üç ay içerisinde banka ortakları tarafından bölünen banka sermayesinin nakden artırılması suretiyle karşılanacağına ilişkin taahhütte bulunulması şarttır.”

HİSSELER DÜŞÜYOR

Yeni yönetmelik kapsamında, bölünme sözleşmeleri ile bölünme sözleşmeleri sonrası işlemlere ilişkin bazı maddelerde yer alan “bölünen bankaya ve banka ortaklarına verilecek hisseler” ifadesinden “bankaya” kelimesi çıkarıldı. Sarraf davasına ilişkin açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,”Bir takım ekonomik yaptırımlar suretiyle Türkiye’ye yönelik kumpaslarla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi, bu da piyasalarda bu dava kaynaklı endişelerin artmasına neden odu. Davada Sarraf ile birlikte Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da sanık sandalyesinde oturuyor. 27 Kasım’da jürili duruşma görülecek. Görülecek jurili duruşmada, “İran’a karşı ambargoyu delmek” ve “kara para aklamak” suçlamalarıyla Halkbank ve başka Türk bankalarına da ceza verilmesi gündemde. Ağustos 2017’de 15 TL’den işlem gören Halkbank hisseleri, söz konusu davadaki endişelerin artması nedeniyle 9.80 TL’ye kadar düştü.

(cumhuriyet)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ