Halkbank davası hâkiminden 'Ya hesap verin ya da yaptırımla yüzleşin' resti

Halkbank davasında bir yeni gelişme daha yaşandı. Son duruşmada özel yargılanma talebini reddedip Halkbank'ın firari olmasının hemen hemen kesinleştiğini açıklayan davanın hâkimi Richard Berman, 10 Şubat’ta yeni duruşma kararı aldı.
Courtnews muhabiri Adam Klasfeld'in aktardığına göre Berman, Türk bankasına çağrı yaparak, “Ya yaptırımlarla yüzleşirsiniz ya da 10 Şubat’ta duruşmaya gelir iddianamede yer alan suçlamalara karşı kendinizi savunursunuz" dedi.

  Buna göre Halkbank'ın, ekim ayında açılan iddianameye karşı suçlamalara cevap vermesi ve öne sürdükleri itirazları savunması gerekiyor.

Yargıç Berman, bir önceki duruşmada bu yönde bir karar alacağı mesajını vererek, "Halkbank, bölge mahkemesinin yargı yetkisini kullanmasını istiyorsa bu, uluslararası banka çıkmazının kilidini açmak için anahtar rolünü taşıyor. Bunun yolu da, New York'a gelmek ve suçlamalara cevap vermek ya da hukuk müşavirinin bunu yapmasını sağlamak" ifadesini kullanmıştı.

Berman ayrıca Zarrab, Hakan Atilla ve Halkbank davasıyla ilgili çok sayıda Türk yetkililerinin devreye girdiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in dava kapsamında ABD’de kampanyalar düzenlediğini ifade etmişti.

Berman'ın söylediklerine göre ABD kanadında ise, Trump, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, eski ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukassey’in de doğrudan olmasa da dolaylı yoldan Türkiye'yi ilgilendiren bu üç davaya müdahil oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ