Gemlik Zeytini yok olmak üzere

Yanlış projeler, yanlış ilaçlama nedeniyle sofraların vazgeçilmezi öldü ölecek..
Lezzeti ile dillerde tat bırakan ünlü Gemlik zeytini, üreticinin kazanamadığı, tüketicinin ise aradığı lezzeti bulamadığı bir dönem yaşıyor. Gemlik zeytini satan ve üreticisi de olan Mustafa Bektaş, "Gemlik zeytini öldü ölecek. Biz de kendimizi kurtarmak için ya üçkağıtçılık yapacağız ya da kazanmadan bekleyeceğiz" dedi. 

Sofraların vazgeçilmez lezzeti zeytin, yağı ile yemeklere ayrı bir tat katarken aynı zamanda sabunlarıyla da cildi yeniliyor. Türkiye'nin de zeytinde markalaşan ismi Gemlik zeytini yanlış ilaçlama ve yürütülen yanlış projelerden kaynaklı hem lezzetini kaybetme, hem de tükenmekle yüz yüze kalmış durumda. Bursa'nın Gemlik bölgesinde yetişen ve lezzeti ile dillerde tat bırakan ünlü "Gemlik zeytini" üreticinin kazanamadığı, tüketicinin ise aradığı lezzeti bulamadığı bir döneme girdi. 

'SUNİ GÜBRE DAYANIKLILIĞI DÜŞÜRMEKTE'


Yıllardır zeytin yetiştiren ve zeytin ticaretiyle ilgilenen Bahri Umman, zeytin ağacından verim almak için en az 6 yıl beklenilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Umman, "Zeytin ağaçları sürekli bellenmesi ve hayvan gübresi ile beslenmesi gerekir. Ağacın verim alabilmesi ve güzel beslenebilmesi için doğal gübre kullanılmalı. Suni gübre kullanıldığında verim alınamaz ve zeytinler lezzetli olmaz” diyerek uzun zamandır kullanılan ilaçlardan kaynaklı yeteri verim alınamadığının ve zeytinin lezzetinde değişmeler olduğunu söyledi. 

"ZEYTİN KISA SÜREDE BOZULMAYA BAŞLADI"

Zeytinin son dönemlerde saklama süresinde düşüş olduğuna dikkat çeken Umman, “Daha önce 2-3 yıl dayanan zeytin, artık bir yıl dayanmıyor. Bir yıldan sonra kumlama yapıyor bu da sağlıklı olmadığını gösteriyor. Devletin bunun üzerine gitmesi gerekiyor ve artırması gerekir. Tarım İl Müdürlüğü hangi zamanda hangi ilaçların kullanılması gerektiği konusunda halkı bilinçlendirmesi ve takipçisi olması gerekir" diye konuştu. 

'YOLLAR UĞRUNA BİNLERCE ZEYTİN AĞACI KATLEDİLDİ'

Suni gübrenin zeytinin dayanıklılık süresine etkisinin oldukça fazla olduğuna değinen Umman, üreticinin artık kazanamadığını ve ellerindeki ürünü bir an önce satma derdine girdiğini dile getirdi. Umman, "Üretici geçen seneye oranla bu sene kazanmıyor. Üretici ve tüketici zarara girmiş durumda, aradaki aracı kazanıyor sadece” dedi. Hükümetin yol yapmak için çizdiği projelerde zeytinlikleri hesaba katmadığını ve binlerce zeytin ağacının katledildiğine dikkat çeken Umman, "Bugün Gemlik'te yapılan yollardan ve açılan su kaynaklarından dolayı zeytinliklerde binlerce ağaç katledilmiş durumda. Bu da zeytin üretimini düşürmüş ve üreticiyi zor duruma sokmuştur” diyerek hükümetin politikalarını düzeltmesi gerektiğini belirtti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ