Fitch, Türkiye’nin daralma tahminini yüzde 3’e çıkardı

İtalya ve İspanya’nın yüzde 9’un üzerinde daralacağını tahmin eden Fitch, Türkiye’nin 2020 yılı için daralma tahminini yüzde 2’den yüzde 3’e çıkardı.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, “Küresel Ekonomik Görünüm Raporu”nu yayımladı. Koronavirüs etkisiyle dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3,9 küçülmesini bekleyen Fitch, bu beklentisini yüzde 4,6’ya çıkardı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ YÜZDE 3 DARALACAK


Fitch daha önceki tahminlerinde Türkiye ekonomisinin 2020 yılında korona salgını etkisiyle yüzde 2 küçülmesini beklediğini duyurmuştu. Fitch bu tahminini de yüzde 3 olarak revize etti. Fitch Türkiye’nin 2021 yılında ise yüzde 5 büyüyeceğini açıkladı. Raporda, küresel ekonominin 2021’de yüzde 5.1’lik büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.

İSPANYA VE İTALYA YÜZDE 9 KÜÇÜLECEK

Almanya’yı yüzde 6.7’lik bir daralmanın beklendiği belirtilen raporda, İtalya ekonomisinin 2020’de yüzde 9.5, İspanya ekonomisinin yüzde 9.6 ve Fransa ekonomisinin yüzde 9 küçüleceği öngörüldü. Raporda, İngiltere ekonomisinin ise bu yıl yüzde 7.8 daralmasının beklendiği bildirildi. ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 5.6 daralacağı, 2021’de ise yüzde 4 büyüyeceği tahmin edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ