Fitch, HalkBank’ın notunu düşürdü

HalkBank’ın notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti BBVA’nın not görünümünü ise ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi. Not indiriminde döviz rezervlerinin düşüşü etkili oldu.


Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, HalkBank’ın notunu düşürüp, üç Türk bankasının da not görünümünü indirdi.

DÖVİZ REZERVLERİ ERİYİNCE NOT DEĞİŞTİ


HalkBank’ın notunu “B+”dan “B”ye indiren Fitch, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın not görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi. Fitch, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın notunu “B+” olarak teyit etti. Bloomberght’de yer alan habere göre, kurumun açıklamasında HalkBank’ın not indirimi ve diğer iki kamu bankasının negatif görünümlerinin ülkenin zayıf döviz rezervi pozisyonunu yansıttığı belirtildi.

HÜKUMETİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE MÜDAHALE RİSKİ ARTTI

Açıklamada “Garanti BBVA’nın negatif görünümü Fitch’in Türkiye’nin zayıflayan dış finansallarının hükumetin bankacılık sektörüne müdahalesi riskini artırdığı ve bunun tüm bankaların döviz yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetlerine sekte vurabileceği yönündeki görüşünü yansıtıyor” dendi. Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın notlarının teyit edilmesinin genel olarak hala güçlü olan sermaye ve döviz likiditesi tamponlarını yansıttığının altı çizildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ