Fed kararı sonrası dolar ve euroda son durum

Fed'in faizleri beklendiği gibi 25 baz puan artırmasının ardından dolar inişe geçti. Dolar/TL 3.68, euro/TL ise güne 3.96 seviyelerinde işlem görüyor. Gözler PPK toplantısı sonrası bugün Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararına çevrildi.
ABD Merkez Bankası dün sonuçlanan Mart ayı toplantısında beklentilere paralel faizleri yükseltmesine karşın, bu yıl için artış sayısına dair tahminlerini değiştirmezken, dolar/TL 3.67’li seviyelere kadar geriledi.

Piyasalar günün kalanında ise bu haftanın bir diğer önemli gündem maddesi olan PPK kararlarını izleyecek.

Reuters’ın Fed toplantısı öncesi 14 Mart’ta gerçekleştirdiği ankete göre katılımcılar ağırlıklı olarak geç likidite penceresinde 100 baz puanlık artış beklerken, koridorun üst bandında da artırım beklentileri bulunuyor.


ABD doları Fed’in beklendiği üzere faizleri artırması, fakat parasal sıkılaşmanın hızlanacağı konusunda bir sinyal vermemesinin ardından Asya seansında kayıplar yaşarken, tahvil getirileri de düştü.

Fed dün saat 2100’da açıkladığı kararla faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 0.75 ve yüzde 1 aralığına getirirken, daha fazla artışların “kademeli” olarak gerçekleşeceğini belirtti.

HSBC Portföy Stratejisti İbrahim Aksoy, Yellen’ın konuşması ve projeksiyonların Fed’in faiz artışları ve bilançonun küçültmesi konusunda son haftalarda piyasalarda oluşan kaygıların kısa vadede azalmasını sağlayacak türden olduğunu söyledi.

Karar ve açıklamaların dolar-negatif olduğunu söyleyen Aksoy, Fed sonrası TCMB’den faiz artışı beklentilerinin azalmış olabileceğini ancak bu konuda henüz yeni anket olmadığını söyleyerek, “Fed’den dolar-pozitif bir açıklama gelmemesiyle birlikte TCMB’nin bugün geç likidite penceresi borç verme faiz oranı dahil kısa vadeli faiz oranlarını sabit tutma ihtimalinin yüksek olduğu konusundaki görüşümüzü koruyoruz” dedi.

TCMB’nin bugün beklemede kalmasının liranın EM ortalamasına göre daha zayıf bir performans göstermesine ve değer kaybına neden olabileceğini söyleyen Aksoy, “Geç likidite faiz oranında artışa gitmesi durumunda piyasanın dolar kurunda 3.64 desteğini aşağı yönlü kırmayı deneyebilir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ