Eyüpsultan’da 3 yıl önce açılan dev AVM’de mağazalar bir bir kapanıyor

Açılışını 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı İstanbul Eyüpsultan’daki Biz Cevahir Haliç Alışveriş Merkezi’nde birçok işletme ekonomik kriz sebebiyle kepenk kapattı.
Müşteri yokluğundan dolayı mağazasını kapatan işletme sahibi Semih Yağyapan, “Kazandığımız para kira ve faturaları ödemeye yetmiyor. 250 bin liralık birikimimiz yok oldu” dedi. Biz Cevahir Haliç Alışveriş Merkezi yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, ekonomideki olumsuz gelişmelerin iyice hissedildiği şu günlerde, alışveriş merkezini ziyaret eden kişi sayısı giderek azaldı. Bunun üzerine AVM idaresi işletmeleri tutabilmek için kira indirimine gitti. Bazı işletmeler buna rağmen yaşadıkları ekonomik kayıp sebebiyle kepenk kapatma kararı aldı. Temmuz ayında ise alışveriş merkezinin kira indiriminden vazgeçmesi üzerine birçok işletme daha kapatma kararı aldı.

‘250 bin TL zarar ettik’İşletmeci Semih Yağyapan, son dönemde zarara uğradığını belirterek şunları anlattı: “Biz alışveriş merkezi ile birlikte işletmemizi açtık. İşletmemizin dekorasyonu ve tesisatını kendimiz yaptırdık. Çok masraf yaptık. Mevcut şartlar sebebiyle alışveriş merkezi bize yönelik kira indirimine gitti. Biz de şartlar belki düzelir ümidiyle bir süre devam etmek istedik. Ama son dönemde alışveriş merkezi yönetimi kira indiriminden vazgeçince iyice zarar etmiş oluyoruz. Zaten 250 bin lira zarar ettik.”‘Çıksak para ödeyeceğiz, kalsak zarar edeceğiz’
AVM yönetimiyle toplantı yaptıklarını anlatan Yağyapan, “Biz yaşadığımız sıkıntıları yönetime ilettik. Yönetim ise kira indiriminden vazgeçtiklerini ve alışveriş merkezine yatırım yapamayacaklarını belirtti. Bize açık açık ‘çıkın’ dediler. Çıkmak istediğimizde ise geçmişe yönelik 4 aylık kira farkı keseceklerini söylediler. Zaten yaptığımız yatırımı bize geri vermiyorlar. Çıkmak istediğimizde de para ödemek zorunda kalıyoruz. Kalmak istediğimizde ise zarar ediyoruz. Zaten birçok işletme kepenk kapatmak zorunda kaldı. Birçok işletme battı.” diye konuştu.

Bir başka işletme sahibi Barış Aşırt ise “AVM’de benim bildiğim en az 14 işletme kepenk kapattı. Biz de kapatma kararı aldık. Alışveriş yönetimiyle de sorunlar yaşıyoruz. İşlerimiz hiç iyi gitmedi. Müşteri neredeyse yok. Bir ayda kazandığımız parayla sadece kirayı zor çıkarabiliyoruz.” dedi.

Çalışanlar da tedirgin

Kapatma kararı alan başka bir işletmenin çalışanı Emrecan Karakaya da şöyle konuştu: “Ekonomik durum kötü. İşletme kapatma kararı aldı. Ben işçiyim. İş aramaya başladık. Bulamazsak aç kalacağız. İşletme sürekli zarar ediyor. Yaklaşık 300 bin lira yatırım yaptık. Ama hepsi boşa gitti. Ben çalışan olarak bile çok stres yaşıyorum. 12 yıldır çeşitli mağazalarda çalıştım. Burada çalışmaya başladığımdan beri doğru düzgün müşteri gelmediği için yapacağımız işi bile unuttuk.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ