Esnaf ve çalışanlar sokağa çıkıyor: 45 gündür kapalıyız, geçinemiyoruz

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapalı oldukları için son günlerde sık sık eylem yapan esnaf ve çalışanları, 5 Ocak günü sokağa çıkacak.

Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle işletmelerinin 45 gündür kapalı olduğuna dikkat çeken esnaf ve çalışanlar, 5 Ocak Salı günü saat 17:00’da sokağa çıkmaya hazırlanıyor.
ESNAF: GEÇİNEMİYORUZ, HAYATIMIZI İSTİYORUZ

Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak eyleme; Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Avcılar, Küçükçekmece Esnaf Dernekleri, Kafe Bar Çalışanları Dayanışması, Türkiye Tekel Bayiler Platformu, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası, İstanbul Aşçılar Derneği katılacak. “Geçinemiyoruz, hayatımızı istiyoruz” diyen esnaf meslek örgütleri, tedbirler alınarak işyerlerinin açılmasını talep ediyor.

"VERİLEN KÜÇÜK DESTEKLER HİÇBİR SORUNU ÇÖZMEDİ"

Meslek örgütleri tarafından yapılan ortak açıklamada “Açık olan tekel bayilerinin ise sokağa çıkma yasağı uygulanan saatlerde alkol satışı yasaklandı. Tekel bayileri en çok iş yaptıkları saatlerde artık satış yapamıyor. 2020 yılında toplam 120 gün kapalı olan, açık olduğu dönemlerde ise iş hacmi oldukça düşen esnafın ve sektörde çalışan işçilerin destek talepleri de karşılanmadı. Verilen küçük destekler ise herhangi bir sorunu çözemedi” denildi.

"SİGORTASIZ ÇALIŞANLAR HİÇBİR YARDIM ALAMADI"

Gazete Duvar’dan Serpil Kurtay‘ın konuyla ilgili görüştüğü Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER) Başkanı Tuncay Savaşlı, birçok işletmenin işçilerini çıkarmak zorunda kaldığına dikkat çekti: “Sektörde büyük ölçüde sigortasız çalışanlar var. Onlar hiçbir şekilde bir yardım alamadı”

Hükümetin kapalı olan işletmelerden vergilerini tahsil etmeye devam ettiğini vurgulayan Savaşlı, açıklanan esnafa kira desteği ve personele 1000 lira yardımdan, sadece basit usul işletmelerin, yani iki kişinin çalıştığı işletmelerin faydalanabildiğini belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ