Esnaf soruldu: Albayrak ‘ulusa sesleniş’ linki gönderdi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, koronavirüs sürecinde esnafın durumuna ilişkin yöneltilen soru önergesine Erdoğan’ın 'Ulusa Sesleniş' konuşmasının linkini gönderdi.


CHP Milletvekili Sümer, "Sorularımıza ya hiç cevap verilmiyor ya da böyle gayri ciddi cevaplar veriliyor" diyerek tepki gösterdi.

CHP Milletvekili Sümer, 11 Nisan 2020’de Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltmişti:


‘ESNAFA DESTEK SAĞLANACAK MI?’

-Vergi ve SGK borcu olan esnaf sayısı kaçtır? Esnafın devlete ödenmeyen toplam borcu ne kadardır?

-Borcu olan esnafa da destek kredisinden yararlanabilmesi için vergi ve SGK borcu olmama şartının kaldırılması mümkün müdür?

-Esnafın en büyük giderlerinden biri olan kira borcu için bir destek sağlanması planlanmakta mıdır?

YANIT NİYETİNE: ERDOĞAN’IN ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI 

Önergeye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şu yanıtı gönderdi: “Bahsi geçen hususlara ilişkin bilgilere https://www.tccb.gov.tr/konusmalar/353/118080/ulusa-seslenis-konusmasi adresinden ulaşılabilmektedir.”

Albayrak’ın gönderdiği internet adresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Mart 2020’de yaptığı Ulusa Sesleniş konuşması yer alıyordu.

SÜMER ‘CİDDİYETTEN UZAK’ DEDİ 

CHP’li Sümer, Albayrak’ın yanıtının ciddiyetten uzak olduğunu belirterek şöyle dedi: “Yazılı soru önergeleri iktidarı denetleme vasıtalarından biridir. Bu hakkı bizler halk adına kullanıyoruz. Tüm sorularımıza ya hiç cevap verilmiyor ya da böyle gayri ciddi cevaplar veriliyor. Söz konusu linkte sorduğumuz soruların yanıtları zaten yok. Olsa bile Sayın Albayrak’ın internet adresi göndermek yerine ciddiye alarak cevap vermesi gerekirdi. Sorularımı güncelleştirerek yeniden önerge verdim. Bakalım bu defa nasıl cevap alacağım.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ