Eski maliye bakanı: 'Tarım kan ağlıyor, yakında bazı ürünleri alamayacağız'

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz her alanda kendini derin hissetmeye başladı.


Uluslararası kuruluşların kredi derecelendirme notunu düşürdüğü, Türk Lirası’nın eridiği doların yükselişe geçtiği bugünlerde AKP’nin tarım politikası da adeta iflas etmiş durumda.

Maliye eski bakanı Zekeriya Temizel, devlet kademesindeki görevlerinden ayrıldıktan sonra bir yağ fabrikası kurdu ve çiftçi oldu. Temizel, “Tarım kan ağlıyor. Yakında bazı ürünleri alamayacağız” dedi.


"Türkiye kendi kendine yetiyordu. Üretiyordu” diyen eski bakan, şöyle devam etti: 

"Sonra denildi ki, ‘Dışarıdan ithal ettiğimiz zaman daha ucuza mal oluyor'. Sonra bu ülke üretimden düştü. Tarımda artık kendine yeten bir ülke değiliz. Hatta yakında bazı ürünleri alamayacak hale geleceğiz. Türkiye tarımla ilgili yeni bir stratejik planlama sürecinden geçmeli. Hangi ürünlerden ne kadar üretileceğinin belirlenmesi gerekiyor. Türkiye'nin üretimini baltalamaya kimsenin hakkı yok.”

Sözcü’ye konuşan Zekeriya Temizel siyasete neden geri dönmediğini şu sözlerle açıkladı:

“Bir yasamız var bu konuda. Belirli meslekleri yapanlar ayrıldıktan sonra o mesleklerle ilgili herhangi bir işte çalışamazlar. Türkiye'de ne kadar uygulanıyor o ayrı bir olay ama ben bu kurala uyanlardanım. Siyaset bırakıldıktan sonra yapılacak bir şey değil. Bir şey üretmeme anlamında değil ama, eylemci siyaseti bıraktım.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ