Eriyip giden TL için uluslararası yatırımcı, IMF’yi işaret ediyor

Türk Lirası’nın (TL) dolar başta olmak üzere yabancı para birimleri karşısında peş peşe gelen rekor kaybı uluslararası basın ve piyasaların yakın takibinde.
İngiliz Times ve ABD’li WSJ gazeteleri cuma gününe rekor kayıpla başlayan TL’yi ve Türkiye’nin ekonomik projeksiyonunu dış parametreler ile birlikte ele aldı.

“IMF İLE ANLAŞMA KAÇINILMAZ”

Uzman görüşlerine dayandırılan haberlerde ekonomistler, Türk Lirası’nın düşüşünün engellenmesi ve ekonominin soğutulması için IMF ile anlaşma seçeneğinin kaçınılmaz olduğu görüşünde.


Lombard Odier fon yönetimi baş yatırım stratejisti Salman Ahmed, TL’deki değer kaybını yüksek enflasyon ve muhtemel ABD gümrük tarifelerine bağlı olduğunu düşünüyor: “Türkiye’nin IMF ile masaya oturup dış destek almaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Aksi takdirde kapital kontrol önlemleri belirgin bir ihtimal olarak gözüküyor.”

ASIL SEBEP YÜKSEK DIŞ BORÇ VE DÜŞÜK DÖVİZ REZERVİ

Sıcak para çıkışını önlemek ve dengeli büyüme adına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün ekonomik tedbir ve orta vadeli ekonomi modeli açıklaması bekleniyor.

WSJ’nin haberinde, liranın son bir haftada uluslararası piyasalarda yüzde 20’den fazla değer kaybetmesi ile Türkiye’nin döviz üzerinden dış borç ödeme kapasitesinin iyice daraldığına vurgu yapıldı.
Cuma sabahı TL, dolar karşısında yaklaşık yüzde 12 değer kaybederek tüm zamanların en düşük noktasına geriledi.

LİRADAKİ KAYIP ARTIK SADECE TÜRKİYE’NİN SORUNU DEĞİL

Westpac döviz strajisti Sean Callow, liradaki durumun küresel bir sorun haline geldiğini, “Son zamanlarda uluslararası piyasalar Türk Lirası’ndaki değer kaybını, sadece Türkiye’nin problemi olduğunu düşünerek endişe ile değil merakla izledi. Ama artık öyle değil.” diyerek açıkladı.

Analistler ve yatırımcılar Türk Lirası üzerindeki baskının yüksek orandaki yurtdışı dolar borcu ile Ankara ve Washington arasındaki siyasi gerilime bağlıyor.

“IMF İLE ANLAŞMA NE KADAR ERKEN O KADAR İYİ”

Uzmanlar arasında, yüksek dış döviz borcuna karşılık Türkiye’nin kısıtlı dolar rezervinin olması Ankara’yı, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile masaya oturmaya zorlayabilir görüşü hakim.

GAM International Management gelişmekte olan piyasalar yatırım direktörü Paul McNamara, “Düşük döviz rezervine bakacak olursak, Türkiye’nin IMF ile masaya oturacağını düşünüyorum, ne kadar erken o kadar iyi.” şeklinde yorumladı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ