Erdoğan “savaşıyoruz” demişti: Merkez Bankası dijital TL çıkaracak

Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Programı'na göre, Merkez Bankası (TCMB) dijital Türk Lirası'nı tedavüle sürmeye hazırlanıyor.


Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Programı’na göre, Merkez Bankası (TCMB) dijital Türk Lirası (TL) için kolları sıvadı. 18 Eylül’de kripto para sorusuna cevap veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kripto paraya açılma diye bir derdimiz yok. Onlara karşı ayrı bir savaşımız var.” demişti.

TCMB’nin Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci safha verileri doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testler yapılacak. Mevcut ve ileri teknolojilerin dijital TL ihtiyaçlarına uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları devam edecek.


DİJİTAL TÜRK LİRASI İŞBİRLİĞİ PLATFORMU 

Merkez Bankası, dijital TL için geçen ay, Askeri Elektronik Sanayii AŞ (ASELSAN), Hava Elektronik Sanayii AŞ (HAVELSAN) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilgi Geliştirme Merkezi (BİLGEM) ile ikili mutabakat zabıtları imzalamıştı.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu projeye dair stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinden sorumlu olacak. TCMB nezdinde prototip Dijital Türk Lirası Ağı tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek.

Blok zincir (blockchain) teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor.

Bununla birlikte, blok zincir uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik ulaştırma ve gümrük hizmetlerinde gerekli hukuki ve fiziki altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Blokzincir teknolojisinin gümrük ve lojistik süreçlerinde uygulama örnekleri incelenerek, mevcut sistemlerle uygulanabilirliği ve entegrasyonu için değerlendirme ve analiz çalışma ve projeler yürütülecek.

ERDOĞAN: KRİPTO PARAYA AÇILMA DERDİMİZ YOK

18 Eylül’de gençlerle bir araya gelen Erdoğan, bir gencin “kripto para” hakkında yönelttiği soruya, “Bir defa bizim bu kripto paraya açılma diye bir derdimiz kesinlikle yok. Onlara karşı ayrı bir savaşımız, ayrı bir mücadelemiz var. Onlara da böyle bir prim zaten asla vermeyiz. Vermeyeceğiz de. Biz şu anda bu konuda kendi asli hüviyeti olan paramızla yola devam edeceğiz.” cevabını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ