Erdoğan, faizi artıran Merkez Bankası'nın kararını sineye çekmiş!

Her fırsatta "Faiz sebep, yüksek enflasyon netice. Faizler daha da inecek." diyen AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Merkez Bankası'nın haftalık repo faizini yüzde 10,25'ten yüzde 15'e çıkarılmasını "acı reçete" diye yorumladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklanan faiz kararına ilişkin “Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız” dedi.

18. MÜSİAD EXPO Fuarı’nda konuşan Erdoğan, “Hem ekonomi politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasimizin ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz. Her şeyden önce yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.


“FAİZ ARTIRIMI KARARINI BU AŞAMADA DEĞERLENDİRİYORUZ”

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’yi kur faiz sarmalından çıkarmak gerekiyor. Dünkü faiz artırımı kararını bu aşamada değerlendiriyoruz. Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir.

“ENFLASYON NETİCEDİR, BUNU BÖYLE BİLELİM”

"Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir. Yeni ekonomi yönetimimizle birlikte tüm mesaimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya vererek ülkemizi bu kronik sancıdan inşallah kurtaracağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ