Emekliler: Bayram ikramiyeleri enflasyona endekslensin

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Ramazan ve Kurban bayramlarında aldıkları 1000 lira ikramiyeye zam yapılmasını, ikramiyelerin enflasyona endekslenmesini talep ediyor.
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, korona salgınından en olumsuz etkilenen kesimin emekliler olduğunu belirtti ve salgına karşı alınan tedbirler kapsamında emeklilerin haftalarca evlerinden çıkamadığını hatırlattı. Emeklilerin tedbir kurallarına tam uyduğunu ve salgın sürecinde hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor günler yaşadıklarını söyleyen Ergün, “Emekliler olarak hükümetten bizi mutlu edecek yeni adımlar bekliyoruz” dedi.

YAŞLILAR İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK ANAYASA UYGUN  

Anayasanın 10’uncu maddesindeki “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” ifadelerinin yaşlılar için pozitif ayrımcılık içerdiğini vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:


‘EMEKLİLER İÇİN SOSYAL DESTEK PAKETİ İSTİYORUZ’ 

“Anayasamızın tanımladığı pozitif ayrımcılık olanakları değerlendirilerek emeklilerimiz ve yaşlılarımız için de bir sosyal destek paketi açıklanmasını istiyoruz. Bu pakette, bayram ikramiyelerinin enflasyona endekslenmesi, intibak hakkının verilmesi, ek ödeme oranlarının yüzde 4-5’ten yüzde 8-10’a çıkarılması, sağlıkta ek ödemelerin kaldırılmasına yer verilmeli. Doğrudan ekonomiye yansıyacak bu adımlar sadece emeklilerimize değil, ekonomimizin çarkları içerisinde küçük esnaf başta olmak üzere tüm kesimlere can suyu olacak ve piyasaları canlandıracaktır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ