Elektrik dağıtım şirketlerine 2,6 milyar liralık kıyak

Yeni yönetmelikle devlete yıllarca yüksek fiyattan garantili elektrik satan yap-işlet santrallerine destek ödemesi yapılacak.


Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında elektrik satamadıkları için zora giren santrallere nakit destek vermeyi öngören yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeye göre, vatandaşın zar zor ödediği elektrik faturalarından karşılanan destek ödemelerinden yararlandırılacak şirketlere yeni şirketler eklenecek.


Bu yıl 40’ı aşkın elektrik şirketine vatandaşın kesesinden 2,6 milyar lira ödeme yapılacak. Destek sağlanacak şirket sayısı artacağı için faturanın daha da kabarmasından endişe ediliyor.

“PATRONLARI KURTARMA ZAMMI”

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması değişiklik yönetmeliği eleştiri ve itirazlara rağmen yayımlandı. Yeni yönetmelikle devlete yıllarca yüksek fiyattan garantili elektrik satan yap-işlet santralleri ile yaşlı ve ithal girdi kullanan santrallere de ödeme yapılacak.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, kapasite mekanizması kapsamında bu yıl en az 40 santrale toplam 2,6 milyar lira ödeneceğini, yapılan değişiklikle 1’i ithal kömür, 4’ü ithal doğalgazla çalışan 5 yap-işlet santraliyle çok sayıda yaşlı santralin de bu sayıya ekleneceğini söyledi.

FATURA YİNE VATANDAŞIN SIRTINA BİNECEK

Sakarya, elektrik faturalarından tahsil edilen 2,6 milyar liralık kaynağın listeye ilave edilen şirketlere yetmemesi hâlinde ilave kaynak toplanabileceğini söyledi.

Sakarya, Sözcü’ye verdiği mülakatta, “Halka yük getiren bu uygulamalar serbestleşme ve özelleştirme politikalarının sonucudur. Toplumsal faydayı gözeten politikalara bir an önce dönülmelidir.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ