Ekonomistler yorumluyor: Seçimden sonra nasıl bir ekonomi bekliyor?

Ekonomistler Murat Sağman ve Ali Ağaoğlu, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında yaşanabilecek olası ekonomik gelişmeleri analiz ettiler.
Mesele Ekonomi'nin YouTube kanalında değerlendirmeler yapan ekonomistler, özellikle Ankara ve İstanbul'daki el değiştirme ihtimalinin ekonomiye nasıl yansıması olacağını mercek altına alıyorlar. 


Ali Ağaoğlu, seçimden sonra ciddi zamlar geleceğini belirtiyor. Dolar kurunda ise özellikle İstanbul'da bir değişim olması durumunda tırmanış bekleneceğini kaydeden ekonomist, ekonomi yöneticilerinin seçeceği yolların bunun gidişatını belirleyeceğini öngörüyor.

Ağaoğlu, IMF söylentilerine ilişkin olarak ise "İktidarın söylemlerine bakarak IMF'yi beklemek safdillik olur" yorumunu yapıyor. 

Murat Sağman ise Türkiye'nin IMF kapısına gitse bile ABD'nin onay vermemesi halinde bunun gerçekleşmeyeceğini söylüyor. Sağman, dolarda 31 Mart'a kadar 5.15 bandı seviyesinde bir kur tahmini yapıyor. Yıl sonuna kadar ise 5.50 ile 6.00 arasında bir seviye beklediğini kaydeden ekonomist, gerekli adımlar atılmaması durumunda bambaşka bir tablo görülebileceği uyarısını yapıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ