Ekonomist Zelyut: 'Doların patlamasını engelleyecekler'

Türk Lirası karşısında kayyım atamaları ve Merkez'in bankaların kredi musluğunu açma hamlesi ile haftaya yükselişle başlayan dolar, perşembe gecesi 5,79 seviyelerine kadar çıktı.


Fed toplantısından çıkacak faiz sinyali sonrası piyasanın yeniden şekilleneceği söyleniyor. Fed'in olası yeni bir fazi indiriminin sinyalini vermesi durumunda Türk lirasının, döviz karşısında tekrar yükselişe geçmesi bekleniyor.

Türk Lirası, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa arasında yüzde 2.5 civarında düşüşle hafta başından bu yana dolar karşısında en fazla değer kaybeden para olmaya devam ediyor.


Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, "Doların patlamasını o ülkeler engelleyecek" başlıklı YouTube videosunda, "Dolar/TL kuru birçok yorumcunun belirttiği uçuk rakamları görmeyecek" diyor ve nedenlerini sıralıyor.

Doların 8 liraya yapışması durumunda dışa bağlı Türk ekonomisinin iflas etmesi anlamına geleceğini belirten Zelyut, böyle bir senaryoda 100 binlerce firmanın batacağını, bankaların da bazılarının sallanacağını ifade ediyor.

Böyle bir Türkiye tablosunun; Almanya, İspanya, İtalya, Rusya ve Çin'in işine gelmeyeceğini söyleyen ekonomist, Almanya özelinde 36 milyar dolarlık bir ticaret hacminin olduğuna dikkat çekiyor.

Türk ekonomisinin durmasının başta Almanya olmak üzere diğer ülkeleri de etkileyeceğinin altını çizen Zelyut, AB'nin düzensiz göç dalgası riskini de hatırlatıyor ve ekliyor:

"Almanya kurun patlamasına izin vermez. Diğer ülkeler de benzer nedenlerle aynı çizgide hareket ederler."


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ