Ekonomist Kahveci: Piyasamızda ilginç gelişmeler var, başımıza büyük çorap örülebilir

Türk Lirası döviz karşısında darbe almaya devam ederken Merkez Bankası verilerine göre, yurt içindeki banka müşterilerinin yabancı para hesapları 13 Eylül ile biten haftada 1.52 milyar dolar artışla 191.43 milyar dolara çıkarak tarihi zirveye çıktı.
Karar yazarı İbrahim Kahveci, "Dövize yöneliş hayra alamet değil" diyor.


Merkez Bankası'nın 25 Temmuz günü 425 baz puan ve 12 Eylül’de de 325 baz puan faiz indirimine gitmesine dikkat çeken ekonomist, yabancı para mevduatlarının sadece iki ay içerisinde 6,5 milyar dolar ile yüzde 3,0 artış gösterdiğini kaydediyor.

"Bu artışın nerede ise tamamı yurtiçi yerleşikler dediğimiz bizim vatandaşlar tarafından yapılan döviz alımları sonucu oldu" diyen Kahveci, "Fakat burada bir farkı belirtmem gerekiyor. 2019 yılında yaşanan döviz alışlarında (23,2 milyar dolar yüzde 12,1) gerçek kişilerin çok ağırlıkta olduğunu görüyorduk (16,5 milyar dolar yüzde 18,7). Oysa son iki ay içerisinde döviz alışları daha çok kurumsal taraftan geldi" ifadesini kullanıyor.   

Döviz alışlarının sadece Kurban Bayramı haftası sonrasında yeniden hız kazanmasından bahseden Kahveci, son üç hafta içerisinde YP mevduatlarının 219,4 milyar dolardan 222,3 milyar dolara çıktığına işaret ediyor.

İşte bu noktada, henüz son faiz indiriminin mevduat faizlerinde ne düzeyde bir düşüşe etki yaptığının bilinmediğini söyleyen ekonomist, "Kamu bankaları eliyle bir kaynak yaratılıyor. Ama bu kaynağın arkasında nasıl bir döngü var bilmiyoruz" görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:

"Nasıl oluyor da hem kurumlar, hem de  gerçek kişiler ısrarla paralarını kamu bankalarına yatırmak istiyorlar. Ama aynı zaman diliminde tasarruf sahipleri bir o kadar da parasını dövize yatırıyor. İyi ama ülkeye ne böyle bir sermaye girişi görülüyor, ne de böyle bir TL mevduatında cazibe söz konusu. Piyasamızda ilginç gelişmeler oluyor ama hadi hayırlısı diyelim. İnşallah telkin piyasaları gibi yeni bir kağıttan kale örmüyoruzdur. Aksi halde başımıza örülecek çorap çok daha büyük olabilir."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ