Ekonomideki kötü gidişattan dolayı doların yükselişi durdurulamıyor!

Merkez Bankası piyasadan 5.3 milyar TL çekti ama doları sadece 4 kuruş düşürebildi....
Merkez Bankası, ‘piyasada sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiği’ gerekçesiyle, rezerv opsiyonu mekanizmasında değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu kapsamda döviz imkan oranı üst sınırı yüzde 55’e düşürülürken, tüm dilim aralıkları da 5’er puan aşağı çekildi. Söz konusu adımla piyasadan yaklaşık 5,3 milyar lira çekileceği ve böylece yaklaşık 1,4 milyar doların bankaların kullanımına geçeceği bildirildi.

Ancak Merkez’in yaklaşık 1,5 milyar dolar hacmindeki müdahalesine rağmen dolarda yalnızca 4 kuruşluk bir gerileme olması dikkat çekti.

TCMB’den yeni düzenlemeye ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:


“Son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmektedir.

Bu durum dikkate alınarak, fiyat istikrarına ve finansal istikrara destek sağlanması maksadıyla rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yapılmıştır.

Buna göre, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkân oranı üst sınırı yüzde 60’tan yüzde 55’e düşürülmüş, tüm dilim aralıkları da 5’er puan aşağı çekilmiştir. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 5,3 milyar Türk lirası likiditesi piyasadan çekilecek olup, yaklaşık 1,4 milyar ABD doları tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ