Ekonomi, halk için değil patronlar için iyi gidiyor

Türkiye'de yaşanan ekonomi günlük yaşamı, ev hanesini, vatandaşın cebini de olumsuz etkiledi. Borçlarını ödeyemeyen birçok şirket ve firma daralmaya hatta konkordato ilanına gitti. Ancak kimi holdinglerin ise bu sürede kazandıkları ortaya çıktı.


Bunlardan biri de Sabancı Holding. Konsolide ana ortaklık net kârı, 2019 yılının ilk üç ayında 1 Milyar 57 Milyon TL olan Koç Holding, 2019 yılının ilk çeyreğinde 34,3 milyar TL gelir elde etti.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Zorlu ekonomik koşullara rağmen, stratejik ve dengeli portföyümüz ve güçlü kurumsal yönetim anlayışımız sayesinde başarılı finansal sonuçlar elde ettik. Var olduğumuz sektörlerdeki konumumuz ve ihracata yönelmemiz de bu dönemi hedeflerimizle uyumlu şekilde tamamlamamıza katkı sağladı” dedi.


Göçmen’in verdiği bilgilere göre Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2019 yılının ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %32 artarak 14 Milyar 951 Milyon TL oldu.

Gazeteyolculuk'un haberine göre, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ilk çeyrekteki zorlu koşullara rağmen faaliyetlerini başarıyla sürdürdüklerini belirterek, güçlü bilanço ile başarılı finansal sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

Çakıroğlu, “Uzun yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz yatırımlarımız Topluluğumuzun finansal sonuçlarına pozitif katkı sağlıyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde yaptığımız 1,5 milyar TL kombine yatırım ülkemize olan inancımızın en büyük göstergesidir. Tofaş’ın 2015 yılında 1 milyar dolar yatırımla hayata geçirdiği ve Fiat’ın küresel modeli haline gelen Egea ailesinin 2024 yılına kadar üretimine karar verildi. Bu sayede 2024 yılına kadar Egea ailesinin üretimini garanti altına almış bulunuyoruz. Bu kapsamda 2020 sonuna kadar yaklaşık 225 milyon dolar yatırım yapılmasını öngörüyoruz. Ford Otosan, Kocaeli fabrikasında Transit Custom ve Tourneo Custom modellerinin hibrit versiyonunu üretmeye hazırlanıyor. Tüpraş, ülkemizde tek seferde yapılan en büyük sanayi yatırımı olma özelliği taşıyan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde (RUP) geleceğe daha iyi hazırlanmak için bakım ve iyileştirme çalışmalarını başlattı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ