Ekim ayında 1 milyon 100 bin kişi iş başvurusunda bulundu

Türkiye’de 19 yıldır internet üzerinden iş arayanlarla işçi arayanları buluşturan kariyernet’in verilerine göre, ekim ayında iş arayanların sayısında ciddi artış yaşandı,

işçi arayanların ilanlarında ise düşüş oldu. Eylülde 9.9 milyon olan kariyer.net’e yapılan iş arayan başvuru sayısı ekimde 1 milyon 100 bin artarak 11 milyona çıktı.

ŞİRKETLER EKONOMİK DARBOĞAZDA


Ekonomide yaşanan sıkıntılar, birçok şirketin iflas etmesine veya konkordatoya başvurmasına neden oluyor. Piyasalarda yaşanan durgunluk nedeniyle darboğaza giren şirketler, ilk olarak işçi çıkartarak giderlerini azaltmaya çalışıyor.

AĞUSTOS AYI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 11 BEKLENİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre, 19 yıldır internet üzerinden iş arayanlarla işçi arayanları buluşturan kariyernet’in verilerine göre, ekim ayında iş arayanların sayısında ciddi artış yaşandı, işçi arayanların ilanlarında ise düşüş oldu. TOBB Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) de ağustos ayı işsizliğin yüzde 11’e çıkacağını açıkladı.

EYLÜL’DE 1 MİLYON 100 BİN KİŞİ BAŞVURUDA BULUNDU

Kariyernet Genel Müdürü Fatih Uysal, ağustos ayından bu yana işverenlerin internet üzerinden açtığı iş ilanlarında azalma, iş arayanların ilan başvurularında ise belirgin bir artış olduğunu bildirdi. Eylülde 9.9 milyon olan kariyer.net’e yapılan iş arayan başvuru sayısı ekimde 1 milyon 100 bin artarak 11 milyona çıktı.

ELEMAN ARAYAN AZALDI

Eleman arayan ilan sayısı ekim ayında 14 bin 453’e gerilerken bu yılın ocak-mart döneminde 100 olan her bir iş ilanına başvuru yapan kişi sayısı temmuz-eylül döneminde 110’a çıktı. Fatih Uysal, ilan başına işçi başvurusunda 2016’da özellikle darbe girişiminden sonra 130’lu rakamların görüldüğünü, ancak 2017’nin son çeyreğinde 100’ün altına indiğini, son dönemde sayının yeniden 110’a çıktığını bildirdi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ