Dünya ekonomisi kaygılı: Borsalarda 5,7 trilyon Dolar silindi

Koronavirüsü dünya ekonomisini de olumsuz etkilemeye başladı. Virüs salgınının yarattığı panikle dünya borsalarının toplam piyasa değeri son beş haftada 5,7 trilyon Dolar eridi.


Bu rakam, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya'nın milli geliri ile aynı. Borsa İstanbul'da bir aylık kayıp ise 109 milyar TL oldu.

Dünya Bankası Washington'da 2-4 Mart tarihleri arasında yapacağı bir toplantıyı erteledi. IMF ve Dünya Bankası, nisan ortasında 189 ülkeden 2 bin 800 delegenin katılımıyla düzenleyeceği toplantıların akıbeti için önümüzdeki günlerde karar verecek.


Çin’de ortaya çıkan ve farklı ülkelere de sıçrayan koronavirüsü salgını, hisse senedi piyasalarını allak bullak etti.

Bloomberg verilerine göre, 20 Ocak 2020’de 89 trilyon 156 milyar Dolar olan küresel hisse senedi piyasalarının toplam değeri, 26 Şubat’ta 83 trilyon 425 milyar Dolara geriledi.

Dünyada borsalarında son beş haftadaki değer kaybı, 5,7 trilyon dolara ulaştı. Bu rakam, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya’nın 5,7 trilyon dolarlık milli gelirine denk.

27 Ocak’ta 1 trilyon 363 milyar TL olan Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri, dün gün sonu itibarıyla yaklaşık 1 trilyon 254 milyar TL’ye geriledi. TL cinsinden bir aylık kayıp 109 miyar TL oldu.

Ocak sonunda 124 bin seviyelerine kadar yükselen BIST 100 endeksi de 27 Şubat itibarıyla 114 bin seviyelerinde işlem görüyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, bugün Asya borsaları ve petrol, virüsün hızlı bir şekilde yayılmasının yatırımcıları endişelendirmeye devam etmesi ve güvenli liman altın ve tahvillere sevk etmesiyle, kayıplarını artırdı.

Enerji, ulaştırma, emtia ve turizm şirketlerinin hisseleri, değer kaybında öne çıkıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ