Dünya Bankası’na göre Türkiye ekonomisi sıfır çekti

Dünya Bankası, Türkiye Ekonomi İzleme raporunda, Türkiye'nin bu yıl yüzde 0, önümüzdeki yıl ise yüzde 3 büyüyeceği analizine yer verildi.


Dünya Bankası (DB), Türkiye’nin ekonomik toparlanmasının hızı ve sürdürülebilirliğinin, belirsizliğin azalması ve yatırımcı güveninin yeniden sağlanmasına bağlı olduğunu belirtti.

BU YIL SIFIR SENEYE YÜZDE 3 EKONOMİK BÜYÜME


Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini ise değiştirmedi. Türkiye ekonomisinin bu yıl geçen yıla kıyasla değişiklik kaydetmeyerek sıfır büyüyeceği, 2020’de ise yüzde 3 büyüme sağlayacağı tahmininde bulundu.

Dünya Bankası tarafından bugün yayımlanan ve ekonomik toparlanmada izlenebilecek politikaların ele alındığı Türkiye Ekonomi İzleme raporunda yer alan tahminlere göre gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) 2021 yılında ise yüzde 4 olması bekleniyor.

İŞSİZLİK VURGUSU

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Daha yoksul olan hanehalkı en fazla etkilenen kesim oldu çünkü düşük gelirli işçiler, iş gücü kaybının en fazla olduğu inşaat ve tarım sektörlerinde çalışıyor. En yoksul kesim için işsizliğin uzun vadeli etkisi daha fazla çünkü sınırlı savunma mekanizmasına sahipler” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ