Dünya Bankası: 60 milyon kişi daha aşırı yoksullaşacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afrika’da milyonlarca kişinin ‘çok sert bir yoksulluğa doğru sürüklendiğini’ söyledi. Tahminlere göre, küresel çapta 60 milyon kişi daha salgın nedeniyle aşırı yoksulluk içine düşecek.
Küresel salgının Afrika’da yoksullukla mücadelede sağlanan ilerlemeleri sekteye uğrattığına dikkat çeken Guterres, kıtada açlık, yetersiz beslenme ve hastalıklara karşı dayanıksızlığın yeniden artmaya başladığını söyledi.


AFRİKA’DA 88 BİN KİŞİ ENFEKTE OLDU, 3 BİN KİŞİ ÖLDÜ

DW Türkçe’nin haberine göre; salgına karşı hızlı tepki verdiklerine işaret ederek Afrika ülkelerini kutlayan Guterres, Afrika’da kayda geçen korona vakalarının ‘korkulandan daha az’ olduğunu ifade etti. Resmi verilere göre Afrika’da şimdiye kadar yaklaşık 88 bin kişi enfekte oldu, neredeyse 3 bin kişi korona virüsü nedeniyle öldü.

EK YARDIM ÇAĞRISI

Ancak virüsün yayılımının Afrika’da henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyleyen BM Genel Sekreteri, Afrika’da salgınla mücadele için uluslararası toplumdan 200 milyar dolar ek yardım istedi.

’DÜNYA EKONOMİSİ YÜZDE 5 KÜÇÜLECEK’ 

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre de dünya çapında 60 milyon kişi daha salgın nedeniyle aşırı yoksulluk içine düşecek. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, korona krizinin yoksullukla mücadelede ‘son üç yılda elde edilen başarılara darbe indirdiğini’ belirterek dünya ekonomisinin bu yıl yüzde beş oranında küçüleceği tahmininde bulundu.

YARDIMLARI ARTTIRMA ÇAĞRISI 

Ekonomik küçülmeden de en çok yoksul ülkelerin etkileneceğini söyleyen Malpass, Dünya Bankası’nın şimdiye kadar korona krizinin sağlıkta, ekonomide ve sosyal alandaki olumsuz etkilerine karşı 5 milyar 500 milyon dolar destekte bulunduğunu aktardı. Malpass diğer yandan donör ülkelere, yoksul ülkelere yardımlarını artırma çağrısında bulundu.

‘YOKSUL ÜLKELERİN BORCUNU SİLMEK YETERLİ DEĞİL’ 

Endüstri ülkeleri ile kalkınmakta olan ülkelerin oluşturduğu G20 ile alacaklı ülkelerin oluşturduğu Paris Kulubü, dünyadaki yoksul ülkelerin borçlarını bu yıl için silme kararı almıştı. Ancak BM Sekreteri Guterres’e göre bu adım yeterli değil.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ