Dün değer kazanan Türk lirası, bugün kazançlarını geri verdi

Dolar/TL, dün yaşanan düşüş sonrası yeniden yukarı döndü.


Bankacılar TL’deki değer kazancının kalıcı olamamasını, seçim sürecine ilişkin belirsizliğin AKP’nin iptal başvurusu nedeniyle devam etmesi ve Merkez Bankası rezervlerine yönelik endişelere bağladı.

Türkiye piyasalarında yaklaşık iki haftadır satış baskısına neden olan İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin ortadan kalkacağı algısı ve ABD ile ilişkilerde kötümser beklentilerin nispeten azalmasıyla kur dün gerilemişti.


TL, seçimlerden neredeyse üç hafta geçmesinin ardından dün benzer para birimlerinden pozitif ayrışırken, BIST 100 endeksi yüzde 1.44 yükseldi. Tahvil bono piyasalarında 10 yıllık tahvil getirisi 124 baz puan gerilerken, CDS ve eurobond getirileri de düştü.

Dolar/TL bu hafta 22 Mart’tan beri ilk kez 5.8250’nin üzerini test ettikten sonra dün 5.7100’a kadar geriledi.

Ancak kur bu seviyelerde kalıcı olamadı ve bu sabah itibarıyla yeniden 5.80’e doğru yükseldi. Dolar/TL saat 09:36’da 5.7890 seviyesindeydi. Aynı saatte euro/TL 6.5610’dan işlem gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde en yüksek oyu alan Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu dün mazbatasını aldı ve devir teslim töreni ile birlikte görevine başladı. Ancak AKP’nin İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin başvurusu endişelerin tam olarak ortadan kalkmaması ve piyasa tepkisinin geçici olmasına neden oluyor.

Bankacılar piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu belirterek, İstanbul seçimlerinin haziran ayında tekrar edilme olasılığının ekonomide planlanan reformlarda ve belirsizliğin devamı konusunda “iki kayıp ay daha” anlamına geldiğini belirtiyorlardı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Yerel seçimleri arkada bırakabilmek ve belirsizliklerin tamamen ortadan kalkması piyasa açısından çok önemli. Dünkü piyasa tepkisine pozitif ayrışmanın kuvvetine özellikle de tahvil getirilerindeki düşüşün büyüklüğüne bakarsanız bunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz” dedi ve ekledi:

“Öte yandan piyasalarda endişeler de devam ediyor. TCMB rezervlerine ilişkin endişelerin bugün Financial Times haberi ile birlikte arttığını görebiliyoruz. Rezervler çok iyi konumda diyemeyiz ancak son dönemde birbirinden farklı haberler, yorumlar konunun tam olarak iyi bir şekilde analiz edilemediğini, anlatılamadığını, hesaplanamadığını gösteriyor.”

Financial Times’da yer alan bir haberde, TCMB’nin döviz rezervlerini kısa vadeli borçlanarak artırdığı bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ