Dolar/TL’de 5.80 üzeri seyir devam ediyor

Dolar/TL, güne dünkü seviyelerine göre anlamlı bir değişim göstermeyerek 5.81’in hemen üzerinde başlarken, piyasada seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin baskısı sürüyor.


İstanbul’da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya’dan alınan S-400 füzelerinin Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin detaylarına ilişkin soru işaretleri TL’de satış baskısı ve benzer para birimlerinden negatif ayrışma yaratıyor.

Dün küresel piyasalardaki genel olarak iyimser havadan yararlanamayan TL, dolar karşısında yüzde 0.7 değer kaybederken benzer para birimleri genelinde ise anlamlı bir değişim yaşanmadı.


TL’nin Cuma günü görülen en yüksek seviye itibarıyla dolar karşısında bir haftalık değer kaybı yaklaşık yüzde 3.5, seçimden bu yana kayıplar yüzde 4.6, yılbaşından bu yana ise yüzde 9.1 oldu. Bu verilere göre TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden açık ara daha çok değer kaybetti.

Analistler son dönemde TL’nin değer kazanmasını sağlayacak herhangi bir unsurun olmadığını belirtiyor. Dolar/TL dün günü 5.81 civarında tamamladıktan sonra bugün saat 09:23’te 5.8105’de. Aynı saatte euro/TL ise 6.5715 seviyesinde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşmede S-400, ikili ticaret ve bölgesel konularda işbirliği ele alındı. “Gayet pozitif, olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleştik” diyen Albayrak, Trump’ın S-400 konusunda ihtiyaçlara dair aktarılanlarla ilgili “gayet makul bir bakış açısı sergilediğini” söyledi.

Piyasada dikkat çeken bir diğer gelişme ise TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen dün yüzde 24.36 seviyesine yükselmesi oldu.

Küresel piyasalarda ise Wall Street’in ABD’de beklentilerin altında gelen banka bilançolarının etkisiyle düşüş kaydetmesiyle Asya borsaları 9 ayın zirve seviyesinin altında seyrediyor ancak küresel ekonominin daha sert gerilemeden kaçınabileceğine dair işaretler kayıplarını sınırlamasına destek oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ