Doların ateşi yeniden yükseldi! Dolar 4.62 seviyesini test etti

Dolar ve Euro yeniden yükselmeye başladı. 4.59 seviyesinden güne başlayan dolar 4.62'ye kadar yükseldi.
Haftaya 4.47'li seviyelerde başlayan Dolar/TL  kuru, ilk işlem gününde büyüme ve cari açık verilerinin ardından 4.50'nin üzerine tırmandı; 4.53'lü seviyeleri gördü.

Dolar/TL kuru, Çarşamba gününe 4.59'lardan başlamasının ardından TSİ 09:08'de 4.6212 seviyesinden işlem gördü.

Pazartesi günkü verilere göre Türkiye, yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 7.4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Nisan ayı cari açık verisiyse 5.43 milyar dolar ile tahminleri aştı. Çarşamba günü TSİ 10:00'da ise sanayi üretimi rakamları açıklanacak. 


Dolar/TL'nin seyrinde etkili olabilecek diğer olaylar arasında Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika toplantıları yer alıyor.

Fed'in Çarşamba günkü toplamntısından büyük ölçüde 25 baz puanlık faiz artırımı kararı çıkması beklenirken, dikkatler yetkililerin bu yıl için toplam üç faiz artırımına gidileceği yönündeki görüşünü koruyup korumadığı üzerinde olacak.

AMB tarafında ise varlık alımlarının sona erdirilmesine ilişkin sürecin açıklanıp açıklanmayacağı merak konusu.

Nomura ekonomisti İnan Demir, "Seçimlerin ardından sıkı para politikası kompozisyonuna yönelik bağlılık taahhüdü olmazsa, Türk ekonomisindeki düzeltmenin kur ve piyasa faizleri üzerinde baskı yoluyla finansal piyasalar tarafından dayatılmasından endişeliyiz." dedi.

TD Securities'de üst düzey EM stratejisti Mitul Kotechs, e-mail yoluyla gönderdiği raporunda, "Özellikle artan enflasyonel baskılara veya düşük reel faizlerin düzeltilmesine yavaş yanıt veren merkez bankalarının olduğu ülkeler, hassas olacak" ifadesini kullandı. 

Kotechs, raporunda, Arjantin, Türkiye, Endonezya ve Hindistan gibi bazı gelişen ülke merkez bankalarının beklentilerden daha hızlı bir tempoda faiz artırmaya çoktan başladığını belirterek gelişen ülkelerde daha fazla faiz artırımının muhtemel olduğu yönünde görüş belirtti.
(Bloomberg HT)


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ