Doları sabit tutmak için kamu bankaları batırılıyor

26 Haziran haftasında 6,7 milyar dolara yükselen ve yasal özkaynaklara oranla yüzde 20’lik yasal sınırı aşan kamu bankalarının döviz açığı, 3 Temmuz’da 8.3 milyar dolara çıktı.


Kamu bankalarının döviz açığı 8,3 milyar dolara yükseldi. Açığın özkaynağa oranı ise yüzde 20 sınırını aşarak yüzde 25,9’a çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetmeliğine göre kamu bankalarının açığın nedenine dair bildirimde bulunması ve oranı yasal sınırın altına çekmesi gerekiyor.

DÖVİZ AÇIĞINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR


Sözcü’nün haberine göre kamu mevduat bankalarının döviz açığındaki artış devam ediyor. 26 Haziran’da 6,7 milyar dolara ulaşan ve yasal özkaynakları toplamına oranla yüzde 20’lik yasal sınırı aşan açık, 3 Temmuz’da 8,3 milyar dolara ulaştı. BDDK verilerine göre, kamu mevduat bankalarının döviz pozisyonu açığı, yasal özkaynaklarına oranla yüzde 25,9 seviyesine yükseldi. Geçen hafta oran yüzde 20,6 idi. Net döviz pozisyonu, yabancı özel mevduat bankalarında 1 milyar 593 milyon dolar, yerli özel bankalarda 2 milyar 310 milyon dolar artıda.

BDDK’NIN YASAL SINIRI ARTIRMASI GÜNDEMDE

2006 tarihli BDDK yönetmeliğine göre, yabancı para net genel pozisyon/özkaynak standart oranının azami sınırının aşılması halinde, bankalar aşımın nedenlerini BDDK’ye belirli bir süre içinde bildirmek zorunda. Haftalık oranlarda oluşabilecek aşım tutarının takip eden iki hafta içinde giderilmesi zorunlu. Yönetmeliğe göre, bir takvim yılı içerisinde haftalık oranlarda, giderilen aşımlar dahil altı defadan fazla aşım gerçekleştirilemiyor. BDDK’nın yönetmeliği değiştirerek söz konusu yasal sınırı yüzde 20’nin üzerine yükseltmesi de olasılıklar dahilinde.

ÖRTÜLÜ SABİT KUR UYGULANIYOR

Ekonomist Uğur Gürses, ekonomi yönetiminin örtülü bir sabit kur rejimi belirlediğini ve kuru belirli bir seviyede tutmak için TCMB rezervleri ile kamu bankalarının kullanıldığını söylemişti. Geçmişte kamu bankalarının dövizde açık ya da fazla pozisyon taşımadığını, yüksek açık verilmesinin yeni bir durum olduğunu belirten Gürses, “Döviz açığı kaynaklı olarak kamu bankaları yıl başından bu yana yaklaşık 2-3 milyar TL zarar etti, bu da dolaylı olarak kamu bankalarından gelecek bütçe gelirinin azalması anlamına geliyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ