Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar endeksi son dokuz gündür yükselişini sürdürüyor.
12 Şubat Salı günü, yükseliş trendini sürdüren dolar güne 5.28 ile başlarken, küresel değerlenme ve dolar endeksinin (DXY) 97 puanın üzerine çıkmasıyla yeniden yukarı yönlü bir seyir izlemeye başladı. 

Piyasalar, haftanın son iki günü yaşanacak yoğun veri ve dış gündem gelişmelerine odaklanırken, Fed'in daha ılımlı bir para politikası sinyali vermesiyle değerlenen yerel para birimleri yeniden değer kaybetmeye başladı.

Habertürk'ün haberine göre, dolar endeksi, aralık ayında Fed'in çok keskin sıkılaşma mesajları verdiği dönemdeki seviyesine yani 97 puan üzerine yeniden çıkarken gelişmekte olan paralar yüzde 1-2 arasında değer kayıpları yaşadı. 


Türk Lirası ise Rus rublesi ile birlikte bir nebze pozitif ayrışırken kayıplarını yarım puan altında tuttu anca akşam sığ piyasada dolar/TL dün çıktığı 5.27 üzerinden bir atak daha yaparak 5.2860 TL'yi gördü.

Dolar kuru 12 şubat sabahında yükseliş eğilimini koruyarak 5.28 üzerinde güne başladı. Euro ise euro bölgesindeki zayıflamaya bağlı olarak 5.95'in biraz üzerinde.

Yurt içinde piyasalar bu hafta açıklanacak olan ödemeler dengesi, TCMB enflasyon beklenti anketi, işsizlik, bütçe gerçekleşmesi ve Aralık ayı sanayi üretimini izleyecek. S&P'nin açıklayacağı Türkiye raporunda bir görünüm değişikliğine gidip gitmeyeceği de bir başka merak konusu. 

Morgan Stanley'nin son raporunda Türkiye'nin özel sektörün döviz cinsi borçluluğuna dikkat çekilerek ekonomideki gidişatın V değil L ya da U şeklinde olacağı belirtildi. ABD - Çin arasındaki ticaret görüşmeler de piyasaların odağında.

Piyasalar dış politikada ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti, ABD cephesinden gelen S-400 ve Patriot mesajlarıyla görüşme sonrası mesajlar da yakından izleniyor. Suriye cephesindeki jeopolitik riskler radarda.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ