Dolar 6.20’yi aştı: ‘TL’nin değer kaybı sürecek’

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali kararı sonrası yeni bir seçim sürecine girilmesi Türk Lirası (TL) üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.


Mevcut risklerle birlikte dolar/TL 6.20’nin üzerine çıktı. Analistler yükselişin devamını bekliyor.

6.2072’ye kadar tırmanan kur saat 11:20 itibarıyla 6.2052’den işlem görüyor. Aynı saatte euro/TL ise 6.9514 seviyesinde. Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi de yüzde 1’e yakın değer kaybıyla 89.706 puanda.


Reuters’ın haberine göre analistler, seçimin tekrar yapılacağı 23 Haziran’a kadar TL’ye yönelik risk algısının devam etmesini bekliyor.

‘BELİRSİZLİK DEVAM EDECEK’ 

Dünya gazetesinin haberine göre YSK kararının yankılarının takip edilemeye devam edildiğini söyleyen Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, “23 Haziran’da yapılacak seçime kadar belirsizlik devam edecektir” dedi ve ekledi:

‘ABD İLE İLİŞKİLERİN BOZULMASI KURDA YENİ REKORLAR YARATIR’ 

“Öte yandan S400’lerin Temmuz’da satın alınması bekleniyor, o süre de yaklaşıyor. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç ay kritik, ABD ile ilişkilerin de bozulması halinde kurda yeni rekorlar görülebilir. Kurda yükseliş makro verilere de bozulma olarak yansıyacaktır.”

‘BİR DİĞER KONU ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞLARI’ 

Gelecek hafta açıklanacak olan cari açık, sanayi üretimi, işsizlik, bütçe dengesi gibi verilerin de yakından izleneceğini söyleyen Kavak, “Kritik olan bir diğer konu ise ticaret savaşları. Bugün itibariyle görüşmeler başlıyor, sonuç alınamazsa Çin karşı hamle yapabilir. Gerilim tırmanırsa TL dahil gelişmekte olan para birimlerini zayıflatabilir. İçeride ve dışarıda riskler oldukça fazla bu da TL’deki baskının devam edeceği anlamına geliyor” görüşünü dile getirdi. Kavak, şöyle devam etti:

‘DOLAR/TL’DE HAREKET 6.40’A OLABİLİR’ 

“İçeride seçim sürecine alışma dönemine giriyoruz, piyasalar buna adapte oluyor ve kurda arada geri çekilmeler olabilir. Ancak yurt içi ve yurt dışı riskler artmaya devam ettikçe kurda yukarı hareket de devam eder. Dolar/TL’de 6.20 geçilirse ilk etapta 6.40’a hareket olabilir.”

‘KURDAKİ ARTIŞ DEVAM EDECEK’ 

İktisatçı Mustafa Sönmez de Yusuf Kavak ile aynı görüşteki isimlerden biri. Mezopotamya Ajansı’ndan Selman Güzelyüz’e konuşan Sönmez, dolar kurunun YSK kararından sonra hatırı sayılır bir artış kaydettiğini ve bu artışın devam edeceğini vurguladı.

Kurdaki artışı önlemek için yapılacak tek şeyin TL faizlerini arttırmak olduğunu belirten Sönmez, “Bunu yapmazlarsa döviz yükselir. Onun için döviz sabitlenmiş değil. TL faizlerini arttırırlar ancak o da piyasayı iyice dondurur” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ