Doğalgaz zammı sonrası: 'Tezek sobalarına talep arttı'

Ekonomik kriz nedeniyle yurttaş zamlara boğuldu. Elektrik, su ve doğalgaza peş peşe zam geldi. Doğalgaz zammı sonrası tezek sobalarının satışında artış yaşanıyor.


Evrensel'in haberine göre Van'da sobacıların yolunu tutan yurttaşlar, kömür dahi alamadıklarını ve kışı odun ve tezek yakarak geçireceklerini söyledi. Doğal gaz ücretlerine son bir yılda beş kez yapılan zamlar ile faturaların yüzde 53.8 artması yurttaşların belini büktü. Kış soğuklarının etkisini göstermeye başladığı kentlerden Van'da yaşayan yurttaşlar, ekonomik kriz, işsizlik ve zamlar yüzünden ısınmak için daha kombilerini açmış değil.

Kentte ısınma masraflarını azaltmak için sobacıların yolunu tutanların sayısında bu yıl artış var. Soba kullanmaktan başka çarelerinin olmadığını belirten yurttaşlar, gelen zamlar dolayısıyla yüzünden değil doğal gazı açmak, kömür dahi alamadıklarını ifade etti. Yurttaşlar, bu yüzden kışı odun ve tezek yakarak geçirme hazırlığında.


Kentte 13 yıldır soba imalatı yapan Cahit Coşar, doğal gaza gelen zamlar nedeniyle halkın sobaya yöneldiğini belirtti. Soba ve malzemelerini ortalama 150 liraya sattıklarını belirten Coşar, "Çoğu kişinin evinde doğal gaz olmasına rağmen soba kullanmak zorunda kalıyor. Vatandaş artan doğalgaz faturaları yüzünden soba kullanıyor. Biz imalatçılar olarak fiyat yükseltmedik bu yüzden ama hâlâ pahalı bulan müşterilerimiz de var. İşlerimiz çok iyi” dedi.

Çarşıda soba pazarlığı yapan Mahmut Tekin de, yaşadığı Özalp ilçesinden kent merkezine odun sobası almaya gelmiş.

Yaşadıkları ilçeye kışın bu yıl erken geldiğini belirten Tekin, “Onun için de hazırlıklar başladı. Özalp’te kışlar uzun sürüyor bu yüzden ben de odun sobası almaya geldim” diye belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ