Devletten tek kuruş almayan okullara el konuldu şimdi Hazine para yetiştiremiyor

Cemaatin yurt dışındaki okullarına el koyan Erdoğan Rejimi, 1 milyardan fazla kaynak aktardı. MEB Bütçesi çöktü, bağış çağrısıyla gelen para %1 değil.

Hizmet Hareketi’ne ait vakıf ve dernekler tarafından desteklenen, devletten yardım almadan faaliyetlerini sürdüren yurt dışındaki bazı okullara Hükümetin girişimleriyle el konulmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinde çok büyük delik açıldı. Vakıf yönetimi, Hizmet Hareketi’nin vakıfları gibi bağış toplama yöntemini de denedi ancak toplanan bağış giderler karşısında komik düzeyde kaldı.

Okullara 4-5 bin dolar maaşla öğretmen gönderebilen Maarif Vakfı, 15 Temmuz’dan bu yana toplam 1 milyar 133 milyon TL para aktardı. Ancak buna rağmen okullara öğretmen bulunamazken, bazı okullar kapatıldı, öğrenci sayısı yarıdan fazla azaldı.


Aktarılan kaynağın özellikle okullara malzeme ve hizmet alımı gibi konularda yapılan yolsuzluklara gittiği iddia ediliyor.
DELİK HER YIL BÜYÜYOR BAĞIŞ KOMİK DÜZEYDE

Yurt dışındaki okullara; 2017’de, 241 Milyon TL; 2018’de, 351 Milyon TL aktarılan Maarif Vakfı’na bu sene 541 Milyon TL daha aktarılıyor. Sözkonusu karar resmi gazetede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olarak yayınlandı.

Böylece üç yılda toplam; 1 milyar 133 Milyon TL aktarılmış oldu.

Maarif Vakfı yönetimi, Hizmet Hareketi’nin vakıfları gibi bağış yöntemiyle finansman sağlayabilmek için yetki aldı. Ancak üç yılda Maarif Vakfı’na sadece 6 milyon 773 bin TL bağış yapıldı. Bu toplam aktarılan paranın yüzde birinden daha düşük.

YÖNETİM CUMHURBAŞKANI’NIN KONTROLÜNDE

Kuruluş yasasına göre, altı üyeli mütevelli heyetinin dördü Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen vakfın yöneticilerine, “Huzur Hakkı” adı altında ödeme yapılmasına olanak sağlandı. Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyelerine yapılan ekstra ödemelerin tutarı ise sır gibi saklanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ