Dev projeyi yapan şirket iflas etti!

İSTANBUL Finans Merkezi kapsamında Ataşehir’de inşa edilen Sarphan Finans Park projesini üstlenen şirket için mahkeme iflas kararı verdi. İflas kararı verilen şirketin en büyük alacaklısı konumunda ise özel bir banka bulunuyor.
Üç blokta oluşan ve toplam 833 bağımsız bölümün bulunduğu Sarphan Finans Park, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO işbirliği yapılıyor. Projenin yapımını ise, Alaaddin-İhsan Akar kardeşlere ait Yeni Sarp İnşaat-Öz Akar Adi Ortaklığı üstlenmişti. Anılan şirketlerden 50 milyon TL sermayeli Yeni Sarp İnşaat Madeni Yağlar Petrol Ürünleri Turizm İthalat İhracat Tic. ve San. limited şirketi (Yeni Sarp İnşaat) geçtiğimiz yılbaşında iflas erteleme başvurusu yapmıştı.

Dava dosyasına bakan İstanbul Anadolu 1. Ticaret Mahkemesi, şirket hakkında tedbir kararı vererek kayyum ataması yapmıştı. Hürriyet'in haberine göre şirketin iflas erteleme talebi ise esastan incelemeye alındı. Ancak, davaya müdahil olan kimi alacaklı şirketlerin talebi ve Yeni Sarp İnşaat hakkında hazırlanan bilirkişi raporları sonrası mahkeme, bir tür koruma tedbiri altındaki şirket hakkında iflas kararı verdi.Üç bloktan oluşan projenin en yüksek bloğu 54 kattan oluşuyor.


EN BÜYÜK ALACAKLI BİR BANKA 
Bu karar ile birlikte, iflas erteleme tedbirleri de kaldırıldı. Şirketin tasfiyesi için dosya, İstanbul Anadolu 3. İcra İflas Müdürlüğüne gönderildi. Alacaklılardan oluşan bir iflas masası oluştu. İflas idaresi, şirkete ait varlıkların satışı ile borçların ödemesini yapacak. Çok sayıda şirket ve kurumun alacaklı konumda olduğu dosyanın ilk sırasında özel bir bankanın olduğu öğrenildi. 

TOPLAM 833 BAĞIMSIZ BÖLÜM
İnşaatı yüzde 98 oranında tamamlanan Sarphan Finans Park hakkında hazırlanan değerleme raporlarına göre, proje, tamamlanması halinde 700 milyon liralık değerine ulaşmış olacak.  Proje kapsamında 833 bağımsız bölüm bulunuyor. Proje üç bloktan oluşuyor. En yüksek blok 54 kattan oluşuyor.  Proje kapsamında 20 katta hizmet verecek bir de otel ve helikopter pisti bulunuyor. Projede yer alan gayrimenkullerin başlangıç fiyatı 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında.AV. AKDEMİR: KARARA İTİRAZ EDİLECEK
Mahkemenin Yeni Sarp İnşaat ile ilgili verdiği karara ilişkin konuşan Av. Ersoy Akdemir “Grup şirketlerimizden sadece Yeni Sarp İnşaat hakkında, arzu etmediğimiz yönde ve beklenmedik bir şekilde tesis edilmiş olan söz konusu karar henüz kanun yolları tüketilmemiş ve hukuki anlamda kesinleşmemiş bir karar olup yargı süreci halen devam etmekte. Ülkemizin son dönemde içinde bulunduğu ağır ekonomik koşullara rağmen elinde bulunan tüm projelerin ve taahhütlerin yerine getirilmesi noktasında müvekkillerim tarafından tüm imkânların seferber edildiği, kamunun ve hak sahiplerinin zarar görmemesi adına her türlü fedakârlığın yapıldığı ve bu zorlu koşullarda projelerin bitme noktasına getirildiği bir ortamda verilmiş olan bu kararın hukuk sistemimiz tarafından irdelenerek düzeltileceğine inanıyoruz. Müvekkillerim tarafından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürecin kamunun ve hak sahiplerinin faydasına olacak şekilde yürütülebilmesi adına konu hukuki zeminde son aşamasına kadar büyük bir kararlılıkla takip edilecektir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ