​Deneyimli yatırımcıdan tavsiye: Ne fiyattan bulursanız altın alın

Türkiye'de döviz kurunun istikrarsızlığı ve TL'nin son yıllarda sürekli değer kaybetmesi nedeniyle, bireysel yatırımcılar daha çok dolar, euro ve altına yönelirken, deneyimli yatırımcı Mark Mobius'un tavsiyesi altın alınması yönünde.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerine göre, bankalardaki döviz mevduatı miktarı her geçen gün artıyor. Yani TL'den kaçanlar dolar ve diğer yabancı para birimlerine yöneliyor ancak dolar ilk sırada.


BDDK tarafından aylık olarak yayınlanan aylık bankacılık sektörü verilerine göre, vatandaşların banka mevduatlarında vadeli veya vadesiz şekilde bulundurduğu döviz tutarının toplam tutara oranı yıllar içerisinde oldukça yükseldi.

2015 yılında yaklaşık 1,1 milyar TL olan banka mevduatlarındaki toplam paranın değeri, üç yılda 600 milyar TL artış göstererek Ocak 2018’de 1,7 trilyon TL oldu. 

Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilere göre ise 26 Temmuz 2019 itibarıyla mevduat hesaplarındaki toplam para bankalar arası mevduat hariç 2,2 trilyon TL.

Ancak ünlü yatırımcı Mobius, ısrarla altın tavsiyesi vermeye devam ediyor. Mobius, önde gelen merkez bankalarının para politikasında genişlemeye gitmesiyle altın alımının uzun vadede meyve vereceğini söyledi.

Franklin Templeton'da geçirdiği otuz yılın ardından geçen yıl Mobius Capital Partners LLP'yi kuran yatırımcı, Bloomberg'e verdiği mülakatta, "Altında uzun vadeli beklenti yukarı yönlü. Bunu söylememin nedeniyse para arzının yukarı yönlü olması. Açıkçası herhangi bir seviyeden altın almanız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Altın, Fed ve diğer merkez bankalarından büyümeyi desteklemek amacıyla daha geniş politika beklentisinin etkisiyle bu ay altı yılın zirvesini gördü. ABD Hazine tahvili piyasasının ufukta resesyon göründüğünün sinyalini vermesiyle birlikte yatırımcılar altın destekli exchange traded fonlara (ETF) giriş yapıyor.

“Merkez bankalarının faizleri düşürme çabalarıyla birlikte çılgın gibi para basıyor olacaklar.” diyen Mobius, portföyün yüzde 10'unun fiziksel altına yatırılmasını tavsiye ediyor. Ünlü yatırımcı Salı günkü mülakatta altın için fiyat hedefine ilişkin bir bilgi vermedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ