Çin’den ABD’ye her yer kıpkırmızı

Piyasalar merkez üssü Çin olan depremle sarsıldı. 300 milyar Amerikan Doları borçla dünyanın en fazla borçlu şirketi olarak bilinen gayrimenkul devi Evergrande’nin iflasın eşiğine gelmesi doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün borsaları çökertti.


Borsa İstanbul’da (BİST) kayıplar gün içinde yüzde 3’e yaklaşırken, BİST 100 Endeksi kapanışta yüzde 1,90 gerileyerek 1.391 puana indi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) S&P 500 Endeksi yüzde 2,9 değer kaybetti. Söz konusu oran “2020 yılı ekim ayından bu yana en sert düşüş” olarak kayıtlara geçti.


DÜNYA DEVİ ŞİRKETLER MUM GİBİ ERİDİ

New York saatiyle 15:20’de yüzde 3 değer kaybeden S&P 500 kapanışa yakın kısmen toparlansa da gün sonunda yüzde 1,7 düşüşle 4 bin 359 puana indi.

Microsoft Corp, Alphabet Inc, Amazon.com Inc, Apple Inc, Facebook Inc ve Tesla Inc, S&P 500’deki en fazla değer kaybeden şirketler arasındaydı. Nasdaq yüzde 2,19 kayıpla 14 bin 219 puana geriledi. Dow Jones 30 Endeksi ise yüzde 1,78 değer kaybetti. Dow 33 bin 970 puana indi.

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 22 Eylül Çarşamba günü vanayı kısmaya başlayacağına dair beklentilerin yanı sıra Çin’de devam eden Evergrande krizi etkili oldu.

Çin emlak devi Evergrande’nin mali sistemi tehdit ediyor. 300 milyar dolardan fazla borcu bulunan Evergrande’nin iki bonosu için perşembe günü faiz ödemesi yapması gerekiyor.

Hâlihazırda banka kredi geri ödemelerinde geri düşen emlak devinin işlem gören tahvil ve bonolarının da değeri giderek düşüyor.

Fed yetkililerinin aylık 125 milyar dolarlık tahvil alım programında kademeli olarak azaltma kararı alabileceğine dair sinyal vermesi bekleniyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 67’si Fed’in dolar vanasını kasım ayında kısmaya başlayacağını tahmin ediyor. Yüzde 21’ine göre ise operasyon en erken aralık ayında başlayacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ