Cezaevindeki 743 bebeğin çığlığı Viyana'da; 'Sesimi Duy!'

Türkiye’de 743 bebeğin anneleriyle birlikte cezaevine konulması Avusturya’nın başkenti Viyana’da protesto edildi.


1 Stimme 1 Schritt (1 Ses 1 Adım) Platformu tarafından düzenlenen eylemde göstericiler, Almanca ve İngilizce olmak üzere, “Sesimi Duy”, “Türkiye’de Bebekler Cezaevinde”, “Çocukları Koruyun!” içerikli pankart ve dövizler açtı. Protestocular ayrıca siyah balonlar ile cezaevlerindeki bebekleri anlatan edildiği kartpostallar dağıttı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından hakkında yasal işlem başlatılan çok sayıda kadın, “terör örgütlerine üye olma” suçlamasıyla cezaevine gönderildi. Bu kadınlardan bir çoğu ya hamileydi ya da yeni bebek sahibi olmuştu. Yasalarda hamilelere ve bebek sahibi olan annelerin cezaevine konulması yasak olmasına rağmen, bu insanlar “terörist” diye nitelendirilerek cezaevlerinde tutuluyor.
  Türkiye’de yaşanan bu drama demokratik ülkelerde tepkiler giderek büyüyor. Bebeklerin dramını duyurmak için Avusturya’nın başkenti Viyana’da “sessiz” bir protesto düzenlendi.

Viyana’nın ünlü Karlsplatz meydanında düzenlenen eylem Avusturyalılar’ın büyük ilgisini çekti. Kimi Avusturyalılar hikayelerini dinledikleri bebekler yüzünden gözyaşlarına boğuldu. Eylem, Avusturya resmi makamlarının himayesi ve izniyle gerçekleştirildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ