​Bütçeden AKP’nin ‘gözde hastaneleri'ne yatak başı 31 bin TL ödeme

Türkiye'de toplam 8 bin 358 yatak kapasitesine sahip sekiz şehir hastanesi faaliyete geçti. Doç. Karahanoğulları, kamu bütçesinden AKP’nin ‘gözde’ şirketlerine yatak başına aylık 16 bin 42 TL kira, 14 bin 585 TL de hizmet bedeli ödendiğini açıkladı.
Ankara Üniversitesi’nden Doç. Yiğit Karahanoğulları, 20 şehir hastanesi için sözleşmesi imzalandığına dikkat çekti, bütün hastanelerin faaliyete geçmesi ile birlikte toplam yatak kapasitesinin 30 bin 809’a yükseleceğini ve maliyetin de bu oranda artacağını ifade etti.


Ankara Tabip Odası tarafından hazırlanan Hekim Postası’nda kapsamlı bir çalışmaya imza atan Karahanoğulları, 20 şehir hastanesi için yıllık 5 milyar 930 milyon 950 bin 284 TL kira ve 5 milyar 392 milyon 199 bin 675 TL hizmet bedeli ödemesi yapılacağını kaydetti.

Doç. Karahanoğulları söz konusu yazısında, “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verisine göre, 12 milyar Dolar tutan yatırım için 25 yılda 30 milyar 890 milyon 366 bin 64 Dolar kira ödemesi yapılacak” dedi.

Karahanoğulları, Hekim Postası’nda yayımlanan yazısında şu ifadeleri kullandı: “Firmaların kira gelirlerinin karşılanamaması durumunda, modelin sürdürülebilirliği için sözleşmenin ‘ihtiyari ve mecburi hizmetlerin yüklenici firma tarafından işletme dönemi boyunca sunulması karşılığında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler’ kaleminden elde edilecek ekonomik kâr, belirleyici unsur haline gelecek. Olası tabloda maliyetlerin düşürülmesi için hizmetlerde gizli nitelik kaybı, gereksiz tıbbi hizmet talebinin yaratılması, şirketlerin döner sermaye gelirleri üzerinde hak iddiası, hekimlerin örtük olarak şirket tarafından ekonomik performans denetimine tabi tutulması yaşanabilir.”

Bu modelden 25 yıl içerisinde çıkış imkânı bulunmadığını, hekimlerin ve hastaların bu modele mahkûm edildiğini kaydeden Karahanoğulları, “Bir avuç şirketin karlılığı için gelecek nesillere borç bırakıldı. Hekimler ve hastalar özel şirketin mülkiyetindeki binalarda 25 yıl boyunca kiracı olarak kalmaya karşı çıkmalıdır” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ