‘Beşli çete’ kamu ihalesine doymuyor: 2 milyar liralık ‘gizli ihale’ Kolin’e

İstanbul Üniversitesi Hasdal Yerleşkesi’nde yapılacak hastane inşaatı için, kapalı kapılar ardında ihale yapıldığı, ihaleden 4 ay sonra açıklandı.


2 milyar liralık ihale özel olarak davet edilen Kolin İnşaat’a verildi. Kolin, dünyada en fazla kamu ihalesi alan beş şirketten biri.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “beşli çete” olarak ilan ettiği beş şirketten biri olan ve aldığı kamu ihaleleriyle dünyada en fazla ihale alan ilk beş şirket arasında yer alan Kolin’e ‘gizli yapılan’ bir ihale daha verildiği ortaya çıktı.


Sözcü gazetesinden Yusuf Demir’in haberine göre;2 milyarlık İstanbul Üniversitesi Hasdal Yerleşkesi’nde yapılacak hastane yapım ihalesinin bildik şirketlerden birine verildiği, ihaleden 4 ay sonra yılın ilk resmi iş gününde Kamu İhale Kurumu tarafından kamuoyuna duyuruldu.

“İstanbul Üniversitesi Hasdal Yerleşkesi 1. Etap Hastane Binası İnşaatı İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşi” için Kamu İhale Kanunu’nun esas olarak kabul ettiği rekabetçi, şeffaf “Açık Usül” tercih edilmedi.

6 ŞİRKET DAVET EDİLDİ

İhale, kanunun olağanüstü ve önceden öngörülemeyen haller için istisna olarak belirlediği “Pazarlık” usulünü düzenleyen 21b maddesine dayandırıldı. 24 Ağustos’ta gerçekleştirilen ihaleye, 6 şirket, duyuru ilanı yayınlanmadan, kamuoyundan habersiz özel olarak davet edildi.

1 MİLYAR 920 MİLYON AKOLİN’E VERİLDİ

Yaklaşık maliyeti 2 milyar 51 milyon TL olarak belirlenen ihale, 1 milyar 920 milyon TL’ye Kolin İnşaat’a verildi. 11 Eylül’de imzalanan sözleşmeye göre inşaatın 990 günde 7 Haziran 2023 günü bitirilmesi öngörüldü.

DÜNYADA EN ÇOK KAMU İHALESİ ALAN 5’İNCİ ŞİRKET

Kolin İnşaat’la birlikte Limak, Cengiz, Kalyon ve MNG, AKP iktidarı döneminde aldıkları yüzlerce milyarlık kamu projeleriyle dikkat çekiyor.

Dünya Bankası’nın “Altyapı Yatırımlarına Özel Sektör Katılımı Veri Tabanı”nda 1990-2020 yılları arasında en çok ihale alan şirketler listesinde Türkiye’den 5 şirket ilk 10’da yer alıyor. Limak, dünyada en çok altyapı yatırımı ihalesi alan 2’nci şirket olurken, Cengiz 4, Kolin 5, Kalyon 6 ve MNG 7’nci sırada bulunuyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bu beş şirketi “beşli çete” olarak tanımlamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ