BDDK izin verdi, Aydın Doğan 16 yıl sonra bankacılığa geri döndü

İşadamı Aydın Doğan, 2005 yılında Dışbank'ı satarak veda ettiği bankacılık sektöründe bundan böyle D Yatırım Bankası AŞ markası ile faaliyet gösterecek.


Hürriyet, Posta ve Milliyet gazeteleri ile Kanal D ve CNN Türk’ün aralarında bulunduğu onlarca medya şirketini 6 Nisan 2018’de Yıldırım Demirören’e 916 milyon Amerikan Doları bedelle devreden Aydın Doğan, 16 yıl sonra bankacılık sektörüne geri döndü. Doğan, 2005 yılında Dışbank’ı 985 milyon euroya Hollandalı finans devi Fortis’e satmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), D Yatırım Bankası AŞ’ye faaliyet izni verdi.


Karar 26 Mayıs 2021 tarihli Resmî Gazete’nin yayımlandı.

BDDK, Doğan Holding’in iştiraki D Yatırım Bankası’na 2020 yılı mart ayında kuruluş onayı vermişti. Banka 200 milyon TL başlangıç sermayesiyle İstanbul Ticaret Sicili’ne kaydettirilmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan diğer BDDK kararında, MUFG Bank Turkey AŞ’ye kredi operasyonel işlemleri konusunda verilen destek/danışmanlık izninin kapsamı, banka bünyesinde yer alan banka ve diğer finansal kuruluşların Türkiye’ye yönelik faaliyetleri hariç olmak üzere, küresel işlem bankacılığı ürün ve hizmetlerini içerecek şekilde genişletildi.

YATIRIM BANKACILIĞI NEDİR?

Yatırım bankacılığı; özel ve kamu sektör şirketlerine uzun vadeli kredi sağlayarak, ticari faaliyetlerinin devamını sağlar. Bunu ise menkul kıymet ihraç ederek gerçekleştirir.

Kendilerine uzun vadeli kaynak sağlamak isteyen işletmeler için tasarruflarını menkul kıymetlerle değerlendirmek isteyen yatırımcılar arasında alışveriş yapılmasını sağlar.

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın Hürriyet, Milliyet ve Posta gazeteleri, Doğan Haber Ajansı (DHA), CNN Türk ve Kanal D’yi sattıktan sonra yatırım fırsatları kolladığı belirtiliyordu.

Doğan’ın torunu Aydın Yalçın Doğan, dijital televizyonculukta “Blue TV” markası ile büyüyor. Discovery Channel, 24 Mart 2021’de Blue TV’nin yüzde 35’ine 20 milyon dolara ortak olmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ