Bayram sofrası zamlara yenik düştü

Asgari ücretli bayramda da karnını doyuramıyor. Bayram sofralarının vazgeçilmezi ürünlere yüzde 100'ün üzerinde zam geldi. CHP'li Ağbaba'nın raporuna göre 4 kişilik bir ailenin aylık gıda masrafı 2 bin 577 liraya dayandı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yayımladığı raporda ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerin yoksullar olduğu vurgulandı ve sayısı 7 milyona yaklaşan asgari ücretlilere vurgu yapıldı.
Enflasyonun yoksulun kamburu olduğu belirtilen raporda “Geçen yıl bayram öncesi Mayıs-Haziran ayı açlık sınırı yani asgari mutfak harcaması 1850 TL iken bu yıl aynı dönemde bu oran 2577 TL’ye yükselmiştir. Yani geçen yıldan bugüne bayram öncesi ailelerin kuracağı sofranın asgari maliyeti 727 TL artmıştır” denildi.

Raporda son bir yıl içerisinde temel besin tüketim ürünlerine gelen bazı zamlar sıralandı ve özellikle et ürünlerine dikkat çekildi. Raporda yer alan ifadelerde “Marketlerde satılan 1 KG kuşbaşının fiyatı 31 TL’den 42 TL’ye çıkmıştır. Tarım Bakanlığı’nın ucuz et satışı dışında kıyma fiyatları 39 TL’den 42 TL’ye yükselmiştir. Dar gelirli ailelerin birinci tercihi olan beyaz ette ise; paket tüm piliç fiyatı 7 TL’den 15 TL’ye yükselmiştir. Son bir yılda tavuk ve tavuk ürünlerin yüzde yüz oranında zam gelmiştir” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ