Azerbaycan piyangosu: Demirören bahis oynatacak, Cengiz’e 3 maden

Cengiz Holding’in Azerbaycan ve Karabağ’da altın ve bakır gibi madenlerle ilgilendiği iddiaları karşısında sessiz kalmayı tercih ederken; Cengiz Holding’in Azerbaycan’da 3 önemli projeye imza atmak üzere.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine yakın işadamı Mehmet Cengiz, AKP’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002’den bu yana 45 milyar dolar (385 milyar TL) tutarında kamu ihalesi alarak Dünya Bankası’nın kamu ihale rekortmenleri listesinde Limak’ın akabinde ikinci sırada yer aldı.

Mart ayında sessiz sedasız Bakü’ye giden Cengiz Holding yöneticilerinin İlham Aliyev hükûmetine ait Azergold yönetimi ile görüştüğü belirtilmişti.
Söz konusu görüşmede Azergold Yönetim Kurulu Zakir İbrahimov ile bir araya gelen Cengiz Holding heyetinin başında Şeref Cengiz yer almıştı.

İbrahimov; AzerGold’un Chovdar altın yatağının sülfit aşamasını devreye alacaklarını belirterek, “Bir polimetalik ve 4 bakır cevheri ile 6 altın yatağını da işletmeye başlayacağız.” demişti.

İLHAM ALİYEV KARARNAME İMZALAYACAK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gashgaçay, Elbeidash ve Ağduzdağ maden yataklarının etüdü, araştırılması, araştırılması, geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgili bazı sorunların çözümüne dair bir kararname imzalamaya hazırlanıyor.

Kararnamede Azerbaycan’da bulunan Gashgaçay, Elbeidash ve Ağduzdağ maden yataklarının etüdü, araştırılması, araştırılması, geliştirilmesi ve işletilmesi üzerinde çalışmak için Eti Bakır A.Ş.’ye, Elbeidash ve Ağduzdağ cevher yatakları 30 yıl süreyle Cengiz Holding’e ait Eti Maden bünyesindeki Artvin Madencilik A.Ş.’ye devredilecek.

Dünya’nın haberine göre Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ Savaşı’nın akabinde Demirören Grubu, Azerbaycan Devleti’ne ait şans oyunları şirketi Azerlotereya’yı devralmıştı.

Kalyon İnşaat, bölgenin yollarını yapmak için anlaşma imzalamıştı. Kalyon İnşaat’ın yaptığı Fuzuli ve Şuşa şehirlerini birbirine bağlayan yol inşaatının temelini Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev atmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ