Atilla Yeşilada: Konutta fiyatların yükselmesi imkânsız, satın almak için tam zamanı

Atilla Yeşilada, ekonomideki gelişmelere dair analizlerinin yanı sıra sosyal medyadan gelen sorulara da cevap veriyor.Düzenli olarak soru-cevap kayıtları çeken Yeşilada, dokuzuncu bölümde konut fiyatlarından, döviz krizine kadar farklı sorulara cevap veriyor.


İnşaatta ciddi bir çöküş olduğunu söyleyen Yeşilada, son 12 ayda 1,8 milyon satılmamış ünite konut olduğunu ifade ediyor.

Konut maliyetlerinin yüzde 26 civarında arttığını kaydeden Yeşilada, “Artık kimse konut üretmiyor. Dolayısıyla fiyatların yükselmesi imkânsız. Fiyatlarda damping bile yapılabilir. Bence konut almak için ideal bir zaman” ifadesini kullanıyor.

Faizlerde artık yüzde 20’nin de yetmediğini kaydeden ekonomist, “1-2 sene yüzde 24’te bekleyip enflasyonun belini kırmak lazım. En acil olansa bu S-400 sorununu çözmeliyiz. Ben şahsen istemiyorum, Türkiye’nin Batı’ya ait olduğunu düşünüyorum ve NATO’yla uyumlu gitmeli diyorum. Bunun dışında İstanbul seçimini kim kazanırsa onu kabul etmek olmazsa olmazlardan” diye konuşuyor.

Türkiye’deki krizin tüm dünyayı etkisi altına alma olasılığı olabileceğini belirten Yeşilada, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde olan bir krizin Fed etkisi ile tüm dünyaya yayılma ihtimali doğurabilir görüşünü dile getiriyor.


Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ