‘Asıl sorun Erdoğan yönetimi: Damadın işine son verilmeli’

Dünya Bankası eski Baş Ekonomisti Prof. Sweder van Wijnbergen, ekonomik krizdeki Türkiye’nin son çare olarak IMF’ye başvurmak zorunda kalacağını açıkladı.


BBC'ye konuşan Dünya Bankası uzmanı Prof. Sweder Van Wijnbergen, ABD Başkanı Trump ile yaşanan kavganın ekonomik kriz açısından önemli olmadığına, asıl sorunun Erdoğan yönetimi olduğuna işaret etti. Wijnbergen, Türkiye'nin IMF'ye başvurmak zorunda kalacağını belirtti.

Dünya Bankası eski Baş Ekonomisti ve Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sweder van Wijnbergen, ekonomik krizdeki Türkiye’nin son çare olarak IMF’ye başvurmak zorunda kalacağını söyledi.


BBC’ye konuşan Prof. Sweder Van Wijnbergen, ABD markalarına dair boykot kararının Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını düşünmüyor. ABD Başkanı Donald Trump ile yaşanan kavganın ekonomik kriz açısından önemli olmadığına işaret eden Hollandalı profesöre göre, asıl sorun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetimi.

Wijnbergen,”Türkiye, Erdoğan’ın politikalarından dolayı zaten çok zayıf durumda. En ufak bir dokunuş, büyük düşüşlere neden olabilir. Alınan önlemler tavadaki yangını söndürebilir ama liradaki düşüşü tersine çeviremez” dedi.

Türkiye’nin mevcut halini Latin Amerika’nın 1980’lerdeki popülist yönetimlerine benzeten Van Wijnberger, Erdoğan’ın 2000’lerin başında yaşanan ekonomik durgunluk sonrası iyi işler yaptığını anımsatıyor. Ancak, iktidarı tam olarak ele geçirdikten sonra Cumhurbaşkanı’nın ‘raydan çıktığını ve herkesi düşman olarak görmeye başladığını’ söylüyor.

‘TÜM OTOKRATİK REJİMLER BİR SÜRE İYİ GÖRÜNÜR’

Türkiye’nin yabancı yatırımcıya uygun bir iklim olmadığını belirten Hollandalı uzman, “Dünya Bankası’ndaki deneyimlerimden biliyorum; tüm otokratik rejimler bir süreliğine çok iyi görünüyor” diyor.

Latin Amerika ülkelerinin de, ekonomiyi dış borçla finanse ettiklerini ve sonunda sermaye kaçışına neden olduklarını söyleyen eski Dünya Bankası yetkilisi, bu nedenle ‘suyun üzerinde kalabilmek için garip kararlar aldıklarını’söyledi.

‘LATİN AMERİKALILAR DA IMF’YE GİTMEYİZ DİYORDU’

Arjantin’in, emeklilik fonlarına el koymasını buna örnek gösteren van Wijnbergen, “Erdoğan’ın yapacağı da buna benzer şeyler” dedi.

Latin Amerika ülkelerinin son çare olarak Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvurmak zorunda kaldıklarını anımsatan Sweder van Wijnbergen, Türkiye’nin de bu yolu izleyeceği görüşünde.

Ankara’nın ‘IMF seçeneğinin gündemde olmadığı’ yönündeki açıklamalarını anımsatan Hollandalı profesör, ‘Latin Amerikalılar da bunu söyler, bayrak sallayıp ‘teslim olmayacağız’ derdi. Ama zamanı geldiğinde bunu yapmaları gerekecek’ görüşünü dile getirdi.

‘DAMADIN İŞİNE DERHAL SON VERMELİ’

Groningen Üniversitesi’nden uluslararası ekonomi profesörü Steven Brakman da, ABD mallarına yönelik boykot ve alınan diğer önlemlerin Türkiye’nin sorunlarını çözeceğine inanmıyor.

Brakman’a göre Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yaşanan çekişmeden memnun bile olabilir. Çünkü bu kavga, dikkatleri ekonomideki birçok temel sorundan uzaklaştırıyor. Prof. Brakman, bu çalkantılı süreçte Türkiye’nin Asya krizinden ders çıkartarak, oldukça sert önlemler alması gerektiğine inanıyor.

‘MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI SAĞLANMALI’

Steven Brakman, Türk ekonomisindeki sorunları aşmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Türkiye, yatırımcının güvenini yeniden kazanmak zorunda. Merkez Bankası’nın onurunu geri vererek, bağımsızlığını yeniden tesis etmeli. Damadın işine son vererek, onun yerine bağımsız bir ekonomi uzmanı getirmeli. Ancak bunların gerçekleşme şansı çok düşük.”

‘EMLAK BALONU YARATILDI’

Hollanda medyasına göre, dış borçla elde edilen sermaye inşaat projelerinde eridi ve bir “emlak balonu” yaratıldı. Liradaki büyük düşüş, üretim artışının azalmasına ve enflasyonun büyümesine yol açtı.

Yüksek enflasyon nedeniyle yatırımcılar paralarını çekerken, ithal ürünler daha pahalı hale geldi ve sadece sert önlemlerle desteklenebilecek bir ekonomik kısır döngü ortaya çıktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ