Asgari ücretlinin yaklaşık 1.5 maaşı haberleşmeye gidiyor

Gıda başta olmak üzere her alandaki fiyat artışı ailelerin belini büküyor. 4 kişilik bir ailenin yıllık haberleşme gideri, vergiler dahil 3 bin 736 TL’yi buluyor.


Türkiye’de 2020 yılında evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama haberleşme gideri, vergiler dahil ortalama 3 bin 736 TL oldu.

YÜZDE 18 KDV, YÜZDE 7.5 ÖTV ALINIYOR


Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayımladığı verilere göre sabit telefona vergiler dahil aylık ortalama 42.37 TL ödeniyor. 3 GSM operatörü abonelerinin ortalama aylık ödemeleri ise, vergiler dahil 49.89 TL, sabit internet bağlantısı için aylık ortalama vergiler dahil 69.48 TL ödenirken, bu giderlerin hepsinden yüzde 18 KDV, sabit ve mobil haberleşme hizmetleri ve sabit ve mobil internet hizmetleri için yüzde 7.5 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınıyor.

VERGİLER KULLANICILARI ZORLUYOR

Giderlerdeki internet payının ve vergisinin artacağı öngörülürken, bu durumun 2021 yılı haberleşme giderlerinde de artışlara neden olacağı vurgulandı. TELKODER Başkanı Halil Nadir Teberci, “Döviz kurlarının ve sektörde yapılan zamların etkisiyle giderler arttı. Kullanıcıları yüksek vergiler de epey zorluyor” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ