​Ankara’nın gündemine oturan görüşme: IMF, kimlerle bir araya geldi?

Ekonomik krizle beraber yeniden Türkiye’de konuşulmaya başlanan Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Ankara’da CHP ve İYİ Parti ile yaptığı görüşmeler siyasetin gündemine oturdu.


İktidar, muhalefet vekilleri ile yapılan görüşmeye tepki göstererek “gizli saklı” nitelendirmesinde bulundu. 

IMF, “Dördüncü madde görüşmeleri” kapsamında gözlem görüşmeleri yaptığını belirtirken, iktidar dışındaki gruplarla da görüşeceğini ifade ediyor.


Sözcü’nün haberine göre IMF'nin internet sitesinde gözlem görevi ile ilgili yer alan açıklamada bu görüşmelerin üye ülkelerle yıllık olarak yapıldığı ve ziyaretlerdeki değerlendirmelerin ‘dördüncü madde kapsamında yapıldığı belirtiliyor.

Bu maddeye göre “IMF'nin ekonomistleri ülkenin mali yapısını ve finansal politikalarını hükümet ve Merkez Bankası yetkilileri ile görüşür. IMF heyeti sıklıkla milletvekilleri, iş dünyası temsilcileri, sendikalar ve sivil toplumla da görüşür.”

IMF’nin söz konusu madde kapsamında bu yılki Türkiye ziyareti geçen 12 Eylül’de gerçekleşti. Bu görüşmeler kapsamında IMF heyeti muhalefetten isimlerle de bir araya geldi. Muhalefetten görüşülen isimler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz’ın da olduğu öğrenildi.

IMF’nin muhalefet milletvekilleriyle yaptığı görüşmeye iktidar cephesinden sert tepki geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “gizli saklı” olarak nitelendirdiği görüşmeye ilişkin IMF’nin CHP’ye danışmanlık yaptığı iddiasında bulundu.

 Çelik, şunları söyledi:

“Anormal olan şey şu; iktidar partisi değiller, herhangi bir şekilde Türkiye’yi yönetme sorumlulukları yok. Dolayısıyla ne görüştüklerini açıklamaları kendilerinin bileceği bir iş. Garip olan da CHP’nin ekonomi ile ilgili eleştirilerine IMF yetkilileri mi danışmanlık yapıyor, CHP’liler mi IMF’ye danışmanlık yapıyor, hatlar karışmış durumda.”

IMF'nin Türkiye İcra Direktörü Raci Kaya da muhalefet milletvekilleriyle yapılan görüşmeye tepki göstererek, “Heyetle yapılan toplantılar boyunca böyle bir görüşme niyetinden dahi söz edilmemiştir. Buna rağmen böylesi saklanan, meşruiyet dışı bu toplantı, Türkiye’ye karşı farklı bir ajandanın varlığının göstergesidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ