Alışveriş çılgınlığı Black Friday: Daha ucuza almak için 8 tavsiye

Tüm dünyada alışverişlerde indirim ve kampanya günü olarak bilinen ‘Black Friday’ yani ‘Kara Cuma’ bir kez daha geldi.
Merak ve ilgi ile beklenen bu günde tüketiciler birçok indirimli ve kampanyalı ürünler ile karşılaşacak.


23 Kasım Cuma günü gerçekleşecek indirim ile küresel çapta milyarlarca dolarlık ticaret hacmi sağlayan Black Friday, ismi nedeniyle Türkiye'de tartışmalara neden olmuştu.

Bazı kesimler bunun dini inançlara yapılan bir saygısızlık olduğunu ileri sürüyor. Firmalar ise kampanyaya ne isim koyacağını şaşırmış vaziyette: ‘Efsane Cuma’, ‘Süper Cuma’, ‘Beklenen Cuma’.

BBC Türkçe'de ise insanların mağazalara akacağı bu gün için kaosa bulaşmadan ihtiyacınız olan her şeyi daha ucuza almanın yolları sıralanıyor.

Alışveriş uzmanı Samantha Fenwick 8 tavsiyeyi şöyle paylaşıyor:

1. Araştırın: İndirimden önce ürünün fiyatının ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Dükkanın açılış saatleri nedir? Dışarı çıkmadan ihtiyacınız olan her şeyi öğrenin

İnternete girin ve ihtiyacınız olan ürünlerin fiyatlarını öğrenin.

En iyi fiyatların bulunduğu mağazalara gidin ve böylece kalabalıklar arasında boşa vakit kaybetmeyin.

Böylece dikkatiniz de daha az dağılacaktır.

2. İade politikasını araştırın: Fikriniz değişirse ne olacak? Aldığınız ürünlerin iade imkanı mağazaya ve ürüne göre değişiklik gösterir, bu yüzden ürünü satın almadan önce bunu öğrenin.

Mağazadan aldığınız her ürünü iade edemiyor olabilirsiniz.

Fakat belli bir iade politikası varsa, mağaza buna uymak zorundadır.

3. Bir hevesle alışveriş yapmayın: Acele işe şeytan karışır - bir anlık kararla ürün almak hiçbir zaman iyi değildir

İnsanlar indirim döneminde ucuzlayan tüm ürünleri alma eğilimi hisseder.

Fakat o durumda gerçekten bir tasarruf yapıp yapmadığınızı veya ürünü gerçekten beğenip beğenmediğinizi sakin kafayla düşünmek gerekir.

Kendinize sorun: Bu ürünü hemen kullanmaya başlayacak mıyım? Yoksa bir dolabın köşesinde bir daha gün yüzü göreceği günü mü bekleyecek?

Aldığınız bir kıyafetse deneyin, sonrasında da bir çay için. Çayınız bittiğinde hâlâ ihtiyacınız varsa o zaman alın.

4. Rahat kıyafetler giyinin: Pratik olun, birden fazla kıyafet deneyecekseniz, kolay çıkarabileceğiniz kıyafetler giyin

Deneme kabinlerine her giriş ve çıkışınızda ayakkabılarınızı bağlamak kadar kötü bir şey yoktur.

5. En büyük indirimlerin bir kısmı pahalı, özel tasarım ürünlerde olacaktır: Lüks ürünler almak istiyorsanız bu dönemdeki indirimleri takip edin.  Bu tip ürünler genelde diğer ürünler kadar sık indirime girmez.

Bu yüzden, eğer lüks bir çanta veya özel tasarım bir ayakkabı almak istiyorsanız bu dönem sizin için iyi bir dönem olabilir.

6. Yanınıza bir şişe su alın: Kondisyonunuzu koşuya çıkarmışçasına planlayın. Dışarıda hava soğuksa mağazaların içinde ısıtma sistemleri daha fazla çalışacaktır. Işıklardan kaynaklanan ısıyı da düşününce su kaybedeceksiniz.

Yanınıza suyun yanı sıra atıştırmalık yiyecekler almak iyi bir fikir olabilir.

7. Kalabalıkların önüne geçmek için erken saatlerde gidin: İstediğiniz ürünü bulmak tenha bir mağazada daha kolaydır. Alarmınızı kurun.

Mağazaların açılış saatini kontrol etmeyi unutmayın. Bazı mağazalar indirim dönemlerinde açılış saatlerinde değişikliğe gidebiliyor.

8. Tadını çıkarın: Alışveriş yapmayı çok seven biri olmasanız bile anın tadını çıkarın. Ödevinizi yapar ve bütçenizi aşmazsanız Black Friday indirimleri sizin için kabusa dönmez.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ