Ali Koç'a iflas davası açıldı

Koç Holding'in yarısına ortak olduğu Opet'in bayilerinden İzzet Koyuncı alacaklarını tahsil edemeyince iflas talepli tahsilat yoluna gitti.
Koç Holding'in yarısına ortak olduğu Opet'in bayilerinden İzzet Koyuncı alacaklarını tahsil edemeyince iflasla talepli tahsilat yoluna gitti. Taraflardan biri Koç Holding olunca dava dikkat çekti.

Koç Holding Başkanvekili Ali Koç’a neden iflas davası açıldığına dair Para dergisinde yer alan haber şöyle:

"Sıradan bir iflas davası gibi görünen davada iflası istenen şirket sıradan olmayınca sayfamıza taşımaya karar verdik. Yer İstanbul Anadolu 1. ve 4. Asliye Ticaret Mahkemeleri. Konu iflas.


Taraflardan biri Opet Petrolcülük Anonim Şirketi. 2017 yılında 28.4 milyar TL ciroyla kapatan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri. Şirketin yarısı Öztürk Ailesi’ne diğer yarısı da Koç Ailesi’ne ait.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, Başkanvekili ise Ali Koç. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan bahsediyoruz.

Davayı açan İzbel Petrol Taşımacılık Limited Şirketi ve Karşah Taşımacılık Petrol. Sahibi İzzet Koyuncı. İstanbul, Bursa ve Antalya’da işleri olan Iğdırlı bir işadamı.

İflas davasının neden açıldığını öğrenmek için araştırdık. Öğrendiğimize göre, Koyuncı, Opet bayiliği yapıyormuş. İki alacağı için dava açmış. 2015’te Opet bayiliği yaparken Antalya Çalıklı’daki bir Opet bayisinin sözleşmesi bitmiş. Burası Koyuncı’ya önerilmiş.

Onlar da 1 milyon 602 bin TL ödeyerek bu istasyonu yeniden açmışlar. İki ay sonra bir ihtarname ile bayilikleri sonlandırılmış. Koyuncı’nın bir alacağı buymuş. Diğer alacak ise daha küçük. Yine başka bir bayilik ilişkisi kesilirken 17 bin 928 TL’lik bir alacağı kalmış. 2015’te bu alacak için taraflar mutabakat da imzalamış. 4 bin TL’sini de Opet tarafı ödemiş. Geriye 13 bin 928 TL kalmış.

Koyuncı’nın iki şirketi bu alacaklarını tahsil edemeyince iflas talepli tahsilat yoluna gitmişler. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dava 30 Ocak 2019 tarihinde görülecek. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ