Albayrak'ın 'Yeni Ekonomi Modeli' beklentiyi karşılamadı, dövizi roketledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan 'Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçeveyi kamuoyuyla paylaştı.Albayrak'ın açıklamaları piyasalarda beklentiyi karşılamadı, dolar ve Euro tekrar yükselişe geçti. Tam o sırada Trump'tan gelen "Türkiye ile ilişkilerimiz iyi değil. Türkiye'den çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdim" açıklaması ile birlikte doları 6.30 seviyelerine kadar taşıdı, Euro ise 7.22'yi aştı.


​"Bugün benim için çok heyecan verici bir gün" diyerek sözlerine başlayan Albayrak, "Türkiye son 16 yılda bir üst lige çıktığı çok başarılı bir süreç ortaya koydu. İş insanları, ekonomistlerle periyodik toplantılara devam edeceğiz. Yeni dönem Türkiye'nin tüm kurumlarıyla, tüm detaylı stratejileriyle, daha hızlı ve daha güçlü politikalarla hedeflerine ilerlediği bir süreç olacak" ifadesini açıkladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarına dikkat çeken Albayrak, "Bir bakıyorsunuz sabahtan akşama Amerika'dan bir açıklama geliyor, ticaret savaşları..." diye konuştu. Albayrak, "Küresel sınamalardan geçtiğimiz şu sıralarda Türk lirasına güveni sağlamak zorundayız" dedi. Para politikalarının bağımsızlığının sağlanması konusunun prensip olarak devam etmesi gerektiğini söyleyen Albayrak, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ekonomimiz açısından çok kritik önem arz ediyor" diye belirtti ve ekledi:

"Özellikle bankalar ve diğer finansal kurumların güçlendirilmesi öncelikli amacımız olacak."

“Cari açık kaynaklı büyüme yerine etkin bir şekilde süreci yöneteceğimiz” diyen Albayrak, “2018 ve 2019’da gerçekleşecek ekonomide dengelenme dediğimiz 1’inci fazını yaşayacağımız bir sürece gireceğiz. Güçlü temellerle yola çıktığımız bu süreçle 2018-2019 döneminde 1’inci fazı bitirip sürdürülebilir 2’inci faza geçecek, 2020 ve 2021 yılında bitirerek 3’üncü faza ulaşacağız” dedi.

Adaletli paylaşımı hedeflediklerini kaydeden Albayrak, “Çok daha sıkı bir Maliye Bakanlığı göreceğiz. Enflasyon ve cari açık ile mücadele sürecek. Kamuda borçlanmadaki kaynak çeşitliliği sağlanacak. Kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak tasarruf ve verimliliği sağlayacağız. Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık, tasarrufu yıl sonu rakamlarında göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

ABD ile yaptırım krizinin sona erdirilmesi üzerine sürdürülen temaslardan olumsuz sonuç çıktığına dair haberler basına yansıyınca döviz serbest düşüşe geçti. Hazine Bakanlığı'ndan ise perşembe günü acil eylem planı açıklaması gelmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Yeni Ekonomi Model'e ilişkin çerçeve yarın Bakanımız Berat Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşılacak" ifadesi kullanılırken doların 6.30 seviyesini de aşması sonrası Albayrak'ın bugün 11.00'de Dolmabahçe'de yapacağı "Yeni Ekonomi Modeli Tanıtım Toplantısı" 14.30'a ertelenmişti.

Program değişikliğinin nedeniyle ilgili ise bilgi verilmezken bir kriz çözümü üzerine çalışıldığı düşünülüyor.

Yeni ekonomi planına göre 2019 büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması bekleniyor. Maliye'nin hedefi, enflasyonun en kısa sürede tek hane olması...Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ